ארנפלד סוכנות לביטוח

9 טיפים שחשוב לדעת לפני שימוש בהר הכסף

שימוש בהר הכסף הוא פוט ונגיש. אך עם כל הכבוד, הוא לא יתאים לכל מטרה. לפני שאתם מתיישבים להכיר את מערכת הר הכסף, ריכזנו לפניכם מספר טיפים בתקווה שהם יקלו עליכם. על כל שאלה בנושא, אתם מוזמנים לכתוב כאן, צוות מומחי ארנפלד ביטוחים ישמח להנגיש לכם מידע מדויק בצורה אישית.

 

מה זה הר הכסף?

משרד האוצר עמיד שורת כלים לעזור למבוטחים לקבל מידע על ביטוחים וחשבונות קיימים שיש ברשותם. אחד מהם הוא אתר הר הכסף. מדובר באתר אינטרנט המשמש כמנוע חיפוש לאיתור כספים אבודים. השירות ניתן ללא עלות וכל אחד יכול לעשות בו שימוש לאיתור חשבונות שלו או של קרוב משפחה שנפטר.

שירות זה ניתן לאחר שמשרד האוצר גילה כי מעל 9 מיליארד שקל נמצאים בחשבונות בנק רדומים שאין איש שדורש אותם… לפני שהיה את מערכת הר הכסף, כדי לאתר את הכסף שלכם, היה עליכם לפנות לגוף בו הכסף נמצא…. ואם טעיתם ופניתם לגוף אחר? יש הרבה שהתייאשו והרימו ידיים. עכשיו, כשניתן לאתר כספים אבודים מבלי צורך לפנות לגוף הפיננסי עצמו וניתן לקבל את המידע כולו דרך האתר, כל אחד יכול לאתר את חשבונות הבנק הרשומים על שמו, בקלות ובמהירות.

 

מה כדאי לדעת לפני שימוש בהר הכסף?

בהר הכסף תוכלו למצוא מידע על חשבונות בנק אבודים, חשבונות חיסכון וכספי פנסיה וביטוחי חיים. לפני שאתם עושים בו שימוש, שימו לב למספר נקודות:

 

מה ניתן לאתר בהר הכסף?

מערכת הר הכסף לא מאפשרת איתור ביטוחים כלליים. כדי לאתר את ביטוח הרכב או ביטוח הבריאות שרכשתם, תצטרכו להיכנס לאתר הר הביטוח וממנו לשאוב מידע על הביטוחים שלכם. אתר הר הכסף יביא בפניכם את המידע הבא:

 • חשבונות בנק ופיקדונות לא פעילים – חשבונות בנק רדומים ופיקדונות לא פעילים יהיה ניתן לאתר באמצעות המערכת. חשבון לא פעיל הוא חשבון שלא נעשתה בו פעולה כלשהיא בעשר החודשים האחרונים. במקרה כזה הבנקים מחויבים לפנות לבעל החשבון. אם אין מענה מצידו, הבנק מחויב להשקיע את הכסף לשמירה על ערכו.
 • חשבונות פנסיוניים וביטוחי חיים – ביטוחי חיים לא חיסכון וחסכונות פנסיוניים גם יהיה ניתן לאתר באמצעות הר הביטוח.
 • חשבונות וביטוחים פנסיוניים של קרוב משפחה שנפטר – אם קרוב משפחתכם נפטר (קרוב מדרגה ראשונה), תוכלו לאתר את החשבונות הרשומים על שמו דרך המערכת ולאתר כספים שהמוטבים הרשומים ביטוח אמורים לקבל.

 

אימות הנתונים – היערכו עם הנתונים

לצורך הכניסה לאתר, יהיה עליכם להזין נתונים אישיים מזהים כמו בכל כניסה לאתר ממשלתי. בין השאלות תהיה שאלה על תאריך הנפקת תעודת הזהות שלכם ותאריך היציאה האחרון שלכם מהארץ… הכינו את תעודת הזהות שלכם לידכם.

 

קחו בחשבון שהנתונים לא מקיפים

מי שרוצה להעמיק בנתונים המתקבלים, פונה לאחר שהוא יודע איפה החיסכון מנוהל, אל הגוף המנהל וכך הוא מתנהל עם חברת הביטוח לבדוק מה כולל הביטוח / עם הבנק לקבלת כל המידע המקיף על החיסכון וכן הלאה.

תוצאות החיפוש באתר הר הכסף תכלולנה את שם הגוף המנהל את החסכון, סוג החשבון הקיים (השתלמות, פנסיה, ביטוח מנהלים וכדומה). לצד כל חשבון תוכלו לראות אם מדובר בחשבון פעיל או לא, את סכום היתרה לאחרונה הוסיפו כאופציה, לפני שיפור אבטחת האתר, לא היה ניתן לקבל מידע על יתרת הסכומים בחשבונות.

קחו בחשבון מספר מגבלות:

 • ביטוחי חיים קבוצתיים לא ניתן לאתר באמצעות מערכת הר הכסף.
 • לא יהיה ניתן לקבל מידע על קרובי משפחה שנפטרו לפני יותר מ-4 שנים והם עוד הספיקו לקבל קצבת פנסיה.
 • מספר הזהות שלכם, הוא זה שמסייע באיתור החשבון. אם פתחתם חשבון אם מספר דרכון או כל מספר זיהוי אחר, לא תוכלו לאתר את המידע עליו דרך מערכת הר הכסף.
 • העברת המידע היא מורכבת וכמו כל מערכת טכנולוגית, גם בה עלולים לצוץ באגים וטעויות.

 

באמצעות המידע שתקבלו – ממשו את זכויותיכם

תוכלו לרכז את כל הנתונים המוצגים בפניכם לדו"ח הר הכסף המרכז את כל הנתונים המתקבלים. תוכלו לשלוח אותו למייל האישי שלכם או להדפיס אותו. עכשיו, כשאתם רוצים לאתר חשבון, אתם יכולים להיעזר בו לקבלת הפרטים הראשוניים. פעמים רבות פניות כאלו תהיינה מורכבות, תצטרכו להגיע עם מסמכים מאמתים. אם מדובר בחשבון של קרוב משפחה שנפטר, יהיה עליכם להציג צו ירושה. מול כל גוף פיננסי תצטרכו להתנהל בנפרד ולכן פעמים רבות העדיפות היא לתת לאיש מקצוע לנהל את העניין עבור המבוטח.

 

פערי מידע אפשריים – לא הר הכסף הוא הקובע

כמו שציינו קודם לכן, יתכנו פערי מידע ממגוון סיבות. אם אתם מזהים נתון שלא זהה לנתון המופיע בחברת הביטוח או בגוף המנהל את חשבון החיסכון, קחו בחשבון שהרישום שהגוף מנהל הוא הקובע.

 

מידע פיננסי על קרוב משפחה שנפטר

כדי לקבל מידע פיננסי על חשבונות אבודים של קרוב משפחה שנפטר, תוכלו לעשות שימוש באתר הר הכסף ובאתר הר הביטוח. הר הכסף מסייע באיתור מיקום חשבונות אבודים וביטוחי פנסיה ולעומת זאת, הר הביטוח משמש לאיתור ביטוחים כלליים כמו ביטוח רכב הרשום על שמו של הנפטר וכעת אין צורך להמשיך לשלם את הביטוח וחשוב לעדכן את חברת הביטוח על הפטירה ועל החלפת הבעלות של הרכב.

 

מה המידע לא כולל?

המידע בהר הביטוח לא כילול את כל הנתונים המקיפים וכדי לקבל אותם, יהיה עליכם לפנות לגוף הפיננסי המנהל את חשבון החיסכון:

 • מספרי החשבון
 • מספר החשבונות שאותרו בכל מוסד פיננסי
 • גובה הביטוח ורשימת המוטבים
 • הזמן בו ניתן לבצע משיכה של הכסף

 

מה עושים? פונים להתייעצות פנסיונית

כולנו רוצים להגיע לתקופת הפנסיה ולהגיע לקצבת פנסיה גדולה ככל הניתן. מה עושים?  ההמלצה היא לפנות מבעוד מועד לתכנון פנסיוני. יש היום יועצים פנסיונים שיכולים לתת שירות תכנון כזה. וכדי לבצע את הבדיקה בצורה מקיפה שתגלה לכם מה משמעות כל סעיף, תוכלו לפנות לסוכן ביטוח אמין שישקף לכם את הנתונים לשיקול דעתכם. בדיקה מקצועית מומלצת במיוחד כאשר מדובר בכספי קרוב משפחה שנפטר ולא רוצים לפספס אף בדל מידע.

 

השוואת פוליסות וקופות גמל

לאחר שמצאתם את הנתונים על החשבונות שלכם, תוכלו לערוך השוואת פוליסות ביטוח והשוואה בין מוצרים פנסיוניים דומים למציאת הביטוח המומלץ ביותר עבורכם. חשוב להבין כי התחרות בענף הביטוח היא גבוהה, חברות הביטוח רוצות להגדיל את קהל לקוחותיהן ולכן הן גם מסכימות להגיע לקראת המבוטחים. המרוויחים הראשיים מכך הם המבוטחים עצמם שיכולים לנצל את ההזדמנות ולנייד את הכסף שלהם לקרן שמציעה את התנאים המשתלמים ביותר עבורם.

 

לסיכום

הר הכסף משמש כמנוע חיפוש לאיתור כספים אבודים. ניתן לאתר באמצעותו חשבונות בנק אבודים, חסכונות פנסיוניים ופיקדונות ישנים. כדי למקסם את הבדיקה, ההמלצה היא לפנות לאיש מקצוע שיבצע אותה עבורכם. מי שמכיר את הנושא לעומק יכול לבדוק גם בכוחות עצמו ולהבין את הנתונים המתקבלים. אך חבל לפספס ולהפסיד כספים לטווח הרחוק רק בגלל בדיקה לא מספיק מקיפה.

9 טיפים שחשוב לדעת לפני שימוש בהר הכסף
9 טיפים שחשוב לדעת לפני שימוש בהר הכסף
תמונה של קובי ענבר
נשמח לעמוד לשרותכם בכל נושא
השאירו את פרטיכם
ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם
כתבות נוספות בנושא
שלום, אני מעוניינ/ת לייצור קשר עם סוכן ביטוח, אשמח לקבל פרטים.