רישיון נהיגה – כל מה שחשוב לדעת

לקבלת הצעת מחיר השאירו את פרטיכם.

עד לפני כמה עשורים, רישיון לרכב היה דבר נדיר, שלא כולם החזיקו בו. היום לעומת זאת, כ-70% מהישראלים מחזיקים ברישיון לרכב כלשהו, כלומר זה נהיה מוצר צריכה בסיסי לכל דבר. למרות זאת, נראה שרובנו לא יודעים הרבה על הרישיון שלנו כלל ואפילו מאיזה דרגה הוא. כמה נוסעים אני יכול להסיע? איזה סוגי רכבים? איך מקבלים רישיון לאופנוע, למשאית, או אפילו לאוטובוס? על כל אלה ועוד נענה בסקירה זו.

 

החובה להחזיק ברישיון

עוד בטרם נצלול לעומק דרגות הרישוי השונות, נסביר בקצרה למה צריך רישיון. לפי פקודת התעבורה, כל אדם הנוהג בכלי רכב בישראל מחויב בהחזקת רישיון מתאים. נהיגה ללא רישיון המתאים לרכב בו נוהגים מהווה עבירה, וכן מטילה אחריות נזיקין על הנהג לנזק שנגרם כתוצאה מתאונה בה מעורב הנהג ברכב. על הרישיון להיות בתוקף, וגם נהיגה עם רישיון שאינו בתוקף מהווה עבירה. למרות זאת, מבחינה משפטית, נהיגה ללא רישיון בתוקף אינה חמורה כמו נהיגה ללא רישיון כלל. למען הסר ספק, נהיגה בכלי רכב כשלנהג אין רישיון לרכב הספציפי עליו הוא נוהג, אך יש לו רישיון אחר, כמוה כנהיגה ללא רישיון כלל. לדוגמא, אדם בעל רישיון לרכב פרטי הנוהג על אופנוע, או על רכב מעל למשקל המותר בהתאם לרישיונו, נוהג למעשה ללא רישיון.

 

סוגים של רישיונות נהיגה

בשנת 2006 התאימה ישראל את מערכת דרגות/סוגי רישיונות הנהיגה שלה למערכת הנהוגה באיחוד האירופי, כך שכיום הדרגות אמורות להיות זהות לדרגות שבמדינות אירופה. למרות זאת, יש מספר דרגות רישוי שהן ייחודיות לישראל, וכן יתכנו שינויים מסוימים בחלק ממדינות הייחוד ביחס למערכת של כלל האיחוד. לכן, ההתאמה אינה מושלמת, אך היא כן קיימת עבור רוב המדינות ורוב דרגות הרישוי.

 

רישיון מדרג A-2

זהו רישיון לנהיגה בכלי רכב דו גלגלי ממונע, בנפח מנוע הנמוך מ- 125 סמ"ק ובהספק מנוע הנמוך מ- 14.9 כוחות סוס. 

איך מוציאים? החל מגיל 16. נדרשת השלמת 15 שיעורים לפחות אצל מורה מוסמך.

 

רישיון מדרג A-1

זהו רישיון לנהיגה בכלי רכב דו גלגלי ממונע, בנפח מנוע הנמוך מ- 400 סמ"ק, או בהספק מנוע הנמוך מ- 47.46 כוחות סוס. ישנן שתי מגבלות כיוון שלא כל יצרניות האופנועים מציינות את נפח המנוע של האופנוע המיוצר. 

איך מוציאים? החל מגיל 18. נדרשת השלמת 15 שיעורים לפחות אצל מורה מוסמך. אדם המחזיק ברישיון מסוג A-2 יידרש ל-8 שיעורים בלבד.

 

רישיון מדרג A

זהו רישיון לנהיגה בכלי רכב דו גלגלי ממונע ללא הגבלה כלשהי של נפח מנוע או הספק מנוע.

איך מוציאים? נדרשת השלמת 8 שיעורים לפחות אצל מורה מוסמך. כמו כן, ניתן להוציא רישיון זה רק לאחר שנה של החזקה ברישיון מדרג A-1.

 

רישיון מדרג B

זהו רישיון לנהיגה בכלי רכב פרטי- מסחרי, במשקל של עד 3.5 טון ובהגבלת נוסעים של עד 8 נוסעים נוספים לנהג (כלומר בסך הכל 9 אנשים ברכב). מדובר ברישיון הנפוץ ביותר בישראל, והמחזיק בו רשאי לנהוג גם בטרקטורון, רכב שטח, רכב חילוץ ורכב ביטחון, תחת מגבלת המשקל. אדם שהוציא רישיון מדרג זה לפני ינואר 2007 יכול לנהוג בגבולות ישראל ברכב שמשקלו עד 4 טון. 

איך מוציאים? נדרשת השלמת 28 שיעורים לפחות אצל מורה מוסמך.

 

רישיון מדרג C-1

זהו רישיון לנהיגה במשאית, במשקל של למעלה מ-3.5 טון ועד 12 טון. אדם שהוציא רישיון מדרג זה לפני ינואר 2007 יכול לנהוג בגבולות ישראל ברכב שמשקלו עד 15 טון. 

איך מוציאים? נדרשת השלמת 32 שיעורים לפחות אצל מורה מוסמך. אדם המחזיק ברישיון מסוג B יידרש ל-20 שיעורים בלבד.

 

רישיון מדרג C

זהו רישיון לנהיגה במשאית, ללא מגבלת משקל כלשהי.

איך מוציאים? נדרשת השלמת 20 שיעורים לפחות אצל מורה מוסמך. כמו כן נדרשת החזקה ברישיון מדרג C-1 במשך שנה לפחות, וכן הגיל המינימלי להוצאת רישיון זה הוא 19.

 

רישיון מדרג D-3

זהו רישיון לנהיגה במיניבוס פרטי בלבד, במשקל של עד 5 טון. 

 

רישיון מדרג D-2

זהו רישיון לנהיגה במיניבוס ציבורי, במשקל של עד 5 טון. 

 

רישיון מדרג D-1

זהו רישיון לנהיגה במיניבוס, במונית, וברכב סיור ,במשקל של עד 5 טון ובמגבלה של עד 16 נוסעים (פרט לנהג, כלומר 17 נוסעים בסך הכל). כמו כן נדרשת החזקה ברישיון מדרג B או C במשך שנה לפחות, וכן הגיל המינימלי להוצאת רישיון זה הוא 21.

 

רישיון מדרג D

זהו רישיון לנהיגה באוטובוס.

איך מוציאים? נדרשת השלמת 40 שיעורים לפחות אצל מורה מוסמך, לנהג בעל רישיון מדרגת B, ו-30 שיעורים לפחות לנהג בעל רישיון מדרגת C-1.

 

רישיון מדרג C+E

זהו רישיון לנהיגה ברכב עבודה וכן ברכב מנועי מסחרי, במשקל הגבוה מ-3.5 טון, כולל היתר להסעת גרור או נתמך.

איך מוציאים? נדרשת השלמת 12 שיעורים לפחות אצל מורה מוסמך. להסעת מורכב או להסעת מחובר נדרשת השלמת 8 שיעורים בלבד. כמו כן נדרשת החזקה ברישיון מדרג C במשך שנה לפחות, וכן הגיל המינימלי להוצאת רישיון זה הוא 20.

 

רישיון מדרג 1

זהו רישיון לנהיגה בטרקטור. רישיון זה הוא ייחודי לישראל. הרישיון לא כולל טרקטורון, מתקן הרמה נייד ורכב שטח.

נשמח לעמוד לשרותכם בכל נושא

השאירו את פרטיכם
ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

כתבות נוספות בנושא

גניבת-רכב
גניבת רכב

גניבת רכב היא ככל הנראה אחת מפעולות הפשיעה הנפוצות