Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 34 ביקורות
js_loader

קופת גמל בניהול אישי IRA יתרונות חסרונות

בשנת 2010 אישר משרד האוצר מכשיר פיננסי חדש, קופת גמל אישית,- IRA Individual Retirement Account – קופה המאפשרת ניהול אישי על ידי המשקיע.

הטריגר להקמת קופת הגמל האישית היה המשבר הפיננסי הגדול שפרץ בשווקי העולם בסוף 2008 וההפסדים הרבים שנגרמו למשקיעים שהשקיעו בקופות הגמל המנוהלות על ידי הגופים המוסדיים. משקיעים רבים איבדו כספים גדולים מידי יום, והם אפילו לא ידעו במה הם מושקעים, הם לא ידעו האם לממש את ההשקעות או לחכות עד שההשקעות ישובו לעלות, וכך נוצר צמא למכשירי השקעה חדשים, שקופים יותר.

משקיעים רבים החלו לחפש השקעות ב"תפירה אישית", לא קופות גמל או אגרות חוב המהמרות על טייקון מסוים ונופלות יחד אתו, אלא השקעות שאותם הם יוכלו לבחור ולנהל בעצמם או באמצעות מנהל תיקים שיפעל מטעמם. אז הועלתה האלטרנטיבה של ניהול כספים באופן אישי ולאפשר לכל משקיע לשלוט בתיק הנכסים שלו. רבים מהמשקיעים טוענים כי אילו בתקופת המשבר הגדול היו מודעים המשקיעים להרכב של התיק שלהם היה להם הרבה יותר קל לקבל את ההחלטות הנכונות ואולי גם להפחית את ההפסדים.

קופת גמל בניהול אישי היא בת משפחה של קופת הגמל הקלאסית, אך בשונה ממנה, המחזיק בקופה שולט באחזקות שלו, יש לו שקיפות מלאה, הוא יודע בדיוק באילו נכסים פיננסיים כספו מושקע והוא זה שקובע את מדיניות ההשקעה.

 

כדי להבין את היתרונות של קופת גמל בניהול אישי חשוב להכיר מספר מושגים

קופת גמל לחיסכון – קופת גמל היא חיסכון פנסיוני לתקופה ארוכה. את הכספים אשר מפקידים בקופה אפשר למשוך בגיל הפרישה בדרך של קצבה או בדרך של היוון קצבה, משיכה חד פעמית, בכפוף לתנאי המשיכה. בקופה יש שני סוגים של עמיתים:

עמית במעמד שכיר – עובד אשר מעסיקו משלם בעדו כספים לקופת גמל. פתיחת החשבון בקופה מתבצעת על ידי המעסיק, והחשבון נרשם על שם העובד

עמית במעמד עצמאי – עמית יחיד, עובד שהוא משלם לקופת גמל בלא השתתפות של המעסיק.

קרן השתלמות זהו חיסכון פנסיוני לתקופה קצרה, בין שלוש עד לשש שנים. כספי החיסכון מיועדים להשתלמות או לכל מטרה אחרת. גם בקופה זו יש שני סוגים של עמיתים:

עמית במעמד שכיר – לקופה זו מפריש הן העובד והן המעסיק את כספי ההפקדה. את החשבון פותח המעסיק, אך החשבון נרשם על שם העובד.

עמית במעמד עצמאי – עמית בעל הכנסה מעסק או משלח יד כאשר הפקדות העמית העצמאי לקרן תהיינה כנגד הכנסותיו.

חיסכון פנסיוני הוא אמצעי שדרכו יכול אדם לחסוך כספים שישמשו אותו בגיל פרישה. את החיסכון מנהלים, בדרך כלל, הגופים המוסדיים באמצעות מכשירים פיננסיים כמו קרן פנסיה, ביטוח מנהלים או קופת גמל.

בנצ'מרק – זהו מדד או סדרה של תקנים המהווים הערכה לביצועים ורמות איכות. בעולם ההשקעות, המונח בנצ'מרק משמש בתור מדד המאפשר להשוות תשואות מהשקעות ברמות סיכון שונות.

 

קופת גמל בניהול אישי – לקחת את המושכות ליד

הרעיון העומד מאחורי קופות גמל בניהול אישי הוא לתת לעמית את המושכות ואת הניהול ולאפשר לו לבחור את מסלולי ההשקעות שבהם הוא מעוניין.

בעולם הגדול זה כבר מקובל ובהיקפים גדולים, הרבה אנשים מנהלים בעצמם את קופות הגמל שלהם, בארץ זה עדיין פחות מקובל, אך גדל מיום ליום. אולי זה בשל המודעות הנמוכה לאפשרויות של ניהול עצמי בקופות הגמל, אולי זה מפני שהבנקים וסוכני הביטוח לא רשאים לשווק את הקרנות והקופות מסוג IRA, אולי בגלל שזה נוגד את האינטרסים של בתי ההשקעות וחברות הביטוח אשר גוזרות רווחים יפים על המוצרים האחרים, הסטנדרטיים, ואולי זה בשל הרגולציה שלא מאפשרת לכל אחד לפתוח קופת גמל, אלא רק בכפוף לתנאים מסוימים.

ועל אף זאת בתי השקעות גדולים ומפורסמים, כמו הפניקס, מיטב דש, הלמן אלדובי ועוד, החלו לשווק את המוצרים האלו מתוך אמונה שציבור המשקיעים יגלה את היתרונות ומי שיהיה ערוך עם המכשירים המתאימים, יזכה לרווחים גדולים.

קופות הגמל האישיות הן מכשיר פיננסי נפלא, אך הן לא מתאימות לכל אחד. כדי לנהל באופן עצמאי את ההשקעות אתם צריכים להכיר את שוק ההון, את אפשרויות ההשקעה, את המכשירים הפיננסיים השונים ואת רמת הסיכונים של השווקים הפיננסיים. אתם לא חייבים להיות מומחים בתחום ההשקעות, אך חשוב לדעת איך לפזר נכון את ההשקעות  כדי להפחית את רמת הסיכון.

אם החלטתם לנהל בעצמכם את קופת הגמל, אתם תהיו אלו שיבצעו גם בפועל את ההשקעות. אתם תהיו בקשר עם המוקד ותתנו את פקודות הקנייה והמכירה.

מי שאינו מכיר היטב את שוק ההון ולא רוצה לקחת על עצמו את הניהול בפועל של קופת גמל בניהול אישי  יכול לנהל את הקופה שלו דרך מנהל תיקים שהוא בוחר ועדיין לזכות בכל היתרונות של ניהול קופת גמל IRA .

ניהול קופת הגמל באמצעות מנהל תיקים אישי מבטיחה יחס אישי, גמישות בפעילות, עדכונים וקבלה של אינפורמציה שוטפת, מענה בזמן אמת, שינויים מהירים בהרכב התיק ומעל הכול, ניהול מקצועי בדי מנהל שאת כישוריו הוא מכיר ומעריך.

קופת גמל בניהול אישי מאפשרת השקעה באפיקים שונים כמו מניות, מניות בחו"ל, אגרות חוב קונצרניות, אגרות חוב ממשלתיות, מדד, מט"ח ועוד. מבין אפיקי ההשקעה השונים יוכל החוסך בעצמו לקבוע באופן מפורש באילו אפיקים הוא מעוניין להשקיע.

קופות גמל  בניהול אישי מבטאות הטבות מס כמו קופות הגמל הקלאסיות וקרנות ההשתלמות. הן גם יכולות לשמש ככלי לדחיית מס על רווחים. בניגוד לכל מי שמנהל תיק ניירות ערך וצריך לשלם מס על הרווח בזמן המימוש, בקופות הגמל אין מיסים בזמן המימוש מאחר ומימוש בתוך הקופה אינו מחייב תשלום מס, וכך יוצא שהחוסך יכול למכור ניירות ערך, להעביר  את הסכום להשקעה אחרת וכל זאת בלי לשלם מס על רווחי ההון. רק כאשר הוא ימשוך את הכסף מתוך קופת הגמל, רק אז הוא יידרש לשלם מס על הרווחים.

חשוב לדעת: כי כמו בקופות הגמל הקלאסיות, גם בקופה החדשה כל משיכה של כספים לפני הזמן המותר גוררת קנס בגובה של שלושים וחמישה אחוז. זה נשמע קנס גדול וכואב, אך יש לזכור כי המפקיד קיבל הטבת מס בגובה של שלושים וחמישה אחוז כאשר הוא הפקיד את הכסף בהתאם לתנאים של כל קופה.

בקופת הגמל האישית אפשר להחזיק רק ניירות ערך סחירים כמו אגרות חוב, מניות, תעודות סל וקרנות סל. אפשר להשקיע בניירות ערך בארץ או בחו"ל, אך רק במדינה בעלות דירוג אשראי גבוה לפחות כמו ישראל.

חוסכים שיש להם פחות ממיליון שקל בקופה רשאים לנהל את תיק ההשקעות שלהם רק דרך השקעה במדדים, תעודות סל וקרנות מחקות, חוסכים שיש להם יותר ממיליון שקל בקופה יכולים לנהל את ההשקעות בכל סוג של נייר ערך ולא רק דרך קרנות נאמנות או תעודות סל.

בשנת 2017 העבירה ועדת הכספים בשיתוף עם רשות ההון תיקון שלפיו כל השכירים יכולים גם לנהל קופת גמל בניהול אישי. בשלב הראשון רשאים השכירים להשקיע רק במכשירים עוקבי מדד, זוהי אומנם הגבלה  אך יש לה גם יתרון.

מכשירים אלו הם מכשירים הצמודים למדד או לבנצ'מרק מסוים והסיכון בהם נמוך ממסחר בניירות ערך ספציפיים. יחד עם זאת לאנשים שיש להם קצבה מינימלית, לא פחותה מגובה של 4.800 שקלים יש אפשרות להשקיע דרך קופת הגמל האישית גם בניירות ערך ספציפיים.

 

קופת גמל בניהול אישי – יותר יתרונות מאשר חסרונות

קופות גמל בניהול אישי, כמו כל קופות הגמל או כל אפיק פנסיוני אחר, זוכות להטבות מס מלאות, לזיכוי וניכוי במס.

קופת הגמל בניהול אישי מאפשרת גמישות בהשקעות והתאמה לצרכים האינדיבידואליים של כל משקיע. קופות אלו מאפשרות שקיפות מלאה. בכל רגע נתון אפשר לראות באילו אפיקים הכסף מושקע, לבחון את כדאיות ההשקעה ולהחליט לבד האם להישאר באותה השקעה או להחליף אותה באחרת.

יש לכם שליטה מלאה על הרכב ההשקעות שלכם בקופה. בכל רגע נתון אתם יכולים להקטין או להגדיל את החשיפה למניות, את החשיפה לדולר ועוד ולהתאים את אפיקי ההשקעה בהתאם לרמת הסיכונים שאליה אתם מוכנים להיחשף.

דמי הניהול בקופת גמל בניהול אישי נמוכים בהשוואה לדמי הניהול דרך חברת השקעות או דרך הבנק ועומדים על עשירית האחוז בלבד. לשם השוואה, דמי הניהול שגובים בתי השקעות או  הבנקים בעת מכירה או קנייה של ניירות ערך עומדים על בין אחוז אחד בשנה ועד לשני אחוזים בשנה.

ניהול קופת גמל באופן עצמאי מאפשר לחוסך לנצל את זכויות המיסוי באופן מיטבי. החוסך יכול להעביר את השקעותיו, בתוך הקופה, בין השקעה אחת לשנייה בלי לשלם עליהן מס על רווחי הון ומנגד לזכות בכל הטבות המס שניתנות לכל חוסך בקופות גמל.

קופות הגמל יכולות לשמש ככלי לדחיית תשלומי מס בשוק ההון. במשך כל תקופת החיסכון הכסף ממשיך לצבור תשואה, אתם יכולים לעבור למסלולים שונים, רווחיים יותר, בלי לשלם מס, ורק בסיום התהליך, בעת פדיון הקופה תידרשו לשלם את המס.

קופות הגמל האישיות רוצות להגן על החוסך. זה לא בהכרח מבטיח שהחוסך לא עלול להפסיד כסף, אך יש מספר הגבלות המייצרות חסמים בפני אפשרות להפסדים משמעותיים. קופות הגמל האישיות לא מאפשרות להחזיק ניירות לא סחירים, הן מגבילות את החוסך בביצוע פעולות ספקולטיביות באופציות, הן מאפשרות להשקיע בניירות ערך זרים רק  בניירות שדירוג המדינה שלהן גבוה והן לא מאפשרות להחזיק מעל עשרה אחוז מהשווי המוערך של נכסי הקופה בניירות ערך סחירים של תאגיד מסוים.

לצד היתרונות יש גם כמה חסרונות:

החוק מתיר השקעה בניירות ערך זרים רק כאשר הם מגיעים ממדינה בעלת דירוג אשראי גבוה, לפחות כמו מדינת ישראל.

ההשקעה בתאגיד בודד מוגבלת לגובה של עשרה אחוז משווי תיק ההשקעות  אך יש אפשרות לחרוג מאחוז זה אם משקיעים באג"ח של מדינת ישראל או בתעודות סל.

יש הגבלה חוקית על מתן הלוואה לאדם אחר מכספי קופת הגמל האישית ואין אפשרות להשתמש בכספי הקופה כערבון מכל סוג ולשעבד אותם לטובת אדם שלישי.

לסיכום, לקופות הגמל יש מספר יתרונות בולטים, דמי ניהול נמוכים, שליטה וניהול עצמי על אפיקי ההשקעה והטבות מס משמעותיות. קופות אלו מציעות שני מסלולים של ניהול, ניהול עצמאי של החוסך או ניהול באמצעות מנהל תיקי השקעות הנבחר על ידי החוסך.

קופת גמל בניהול אישי IRA יתרונות חסרונות
קופת גמל בניהול אישי IRA יתרונות חסרונות
תמונה של קובי ענבר
נשמח לעמוד לשרותכם בכל נושא
השאירו את פרטיכם
ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם
כתבות נוספות בנושא

תיקון 190 – סקירה

הגעה לגיל הפנסיה מאתגרת לעיתים רבות את היוצאים לפנסיה, האתגר הכרוך בשמירה על איכות החיים ועל רמת החיים שהתרגלו אליה בשנות העבודה קשה במיוחד לאור העובדה שלעיתים קרובות גובה הקצבה

קרא עוד »
ארנפלד סוכנות לביטוח בע
5.0
מבוסס על 34 ביקורות
מיקה בכר
מיקה בכר
רוצה להודות לענבר,עלמקצועיות לחא פשרות.בתור אחת כמוני שלא מבינה בתחום..הרגשתי נח לשאול הכל והכל נענה בהסברים מפורטים. והכל בסבלנות.הכל בהתאמה אישיתאז תודה. ממליצה בחום
Danny Frydman
Danny Frydman
ענבר הגלתה כסוכנת נעימה, מקצועית ועניינית. היא עזרה לנו הן בזיהוי פוליסות מיותרות והן בייעול הפוליסות הקיימות ובכך סייעה לנו לחסוך כסף כל חודש. היא נטעה בנו את התחושה שיש על מי לסמוך גם בעתיד.
immoavi
immoavi
שירות מעולה , איכפתיות , ליווי והתמדה לאורך שנים, חריצות ומסירות. בקיצור שווה בהחלט
איציק דוידיאן
איציק דוידיאן
חייב לומר שעינבר מקסימה וכייף לדבר איתה בנוסף לכך גם מקצועית מאוד.ממליץ בחום
shlomi nahmias
shlomi nahmias
שירות אישי ומקצועי מכל הלבעינבר סוכנת מצויינת תמיד עם רצון לעזור ולספק כמה שיותר מידע
js_loader
שלום, אני מעוניינ/ת לייצור קשר עם סוכן ביטוח, אשמח לקבל פרטים.