דלקן אוניברסלי – יתרונות וחסרונות

לקבלת הצעת מחיר השאירו את פרטיכם.

באם ברשותכם רכב ובו התקן דלקן, סביר להניח שהחלפתם במהלך שנת 2018 את ההתקן להתקן דלקן אוניברסלי. במידה ואינכם מנויים באלו הנהנים מהמוצר ומהרפורמה שהתרחשה בשוק, אנו ממליצים לכם לקרוא את המאמר הבא, שיכול להוזיל את עלויות התדלוק השנתיות שלכם, לצד הגברת הנוחות ובחינת ביצועי האוטו. 

 

ממקומי לאוניברסלי – הרפורמה בשוק התקני התדלוק 

דלקן אוניברסלי, או בשמו המקצועי "התקן תדלוק אוטומטי", הוא רכיב המותקן בכלי הרכב, לרבות בתא התדלוק, המקנה אפשרות תדלוק, בתחנות שונות, ללא ביצוע תשלום במעמד התדלוק. החיוב הכספי מתבצע בתאריך שהוסכם בין רוכש ההתקן לבין תחנת הדלק. על פי רוב, הגופים שירכשו את התקני התדלוק הם ארגונים גדולים, המעניקים כחלק מתנאי העבודה רכב והוצאות דלק. בשל היקף הדלק הגבוה שנמכר לגופים אלו, על פי רוב המחיר יהא מוזל. 

בעיה אחת, שעלתה כתוצאה מהתקני התדלוק הישנים, הייתה המגבלה שנוצרת בשל שיוכם לחברה אחת. הדבר הוביל להגבלת בעלי ההתקן, שלשם תדלוק היו נאלצים להגיע עד לתחנה הספציפית שנותנת להם שירות. לדוגמה, באם ברכב של אדם פלוני מותקן התקן תדלוק אוטומטי של חברת דלק (או בשמו המוכר – "דלקן"), המשאבות היחידות שיוכלו לקרוא את ההתקן הן של חברת "דלק", ולפיכך לא יוכל אותו פלוני לתדלק ב"סונול", "דור אלון" או "פז", גם אם נמצאות במרחק נסיעה קצר, זאת לעומת נסיעה ארוכה עד לתחנת "דלק". בעיה נוספת שעלתה מההתקנים הישנים היא אפשרות המעבר בין התקני התדלוק השונים. חברות גדולות, המעניקות לעובדיהם התקני תדלוק אוטומטים, לרוב מחזיקות רכבים בפריסה רחבה. החלפת כלל ההתקנים יכול להביא לקשיים וסרבול שאינם רצויים על ידי מקבלי ההחלטות, ולהוביל להפסד כלכלי עצום.  שני אלו, לצד בעיית ריכוזיות חמורה בשוק הדלק (בעיקר בנוגע לפריסת התחנות בארץ) הובילה ליצירת רפורמת הדלקן האוניברסלי. 

בשל הבעיות האמורות לעיל, עלתה רפורמה, שיושמה בינואר 2018, שמטרתה להחליף את כלל ההתקנים של החברות הספציפיות בהתקנים אוניברסליים. הליך העבודה היה הדרגתי, כך שבתחילה הוצבו מספר משאבות, הקוראות את ההתקן האוניברסלי, בכל תחנת דלק, ועד סוף 2018 הוחלפו כלל התקני התדלוק הקיימים בהתקן אוניברסלי, לצד החלפת כלל המשאבות לשם סנכרון בינן לבין ההתקנים החדשים. 

 

יתרונות הדלקן האוניברסלי 

תחילה, נעמוד על יתרונות הדלקן הידועים לכל. תחילה עומדת הנוחות הנלווית לשימוש בהתקן התדלוק האוניברסלי. דרך אחת בה ניתן לראות את הנוחות היא אפשרות תדלוק גם ללא אמצעי תשלום, ככל שנשכח בבית או אבד, סיטואציה בה נתקלים לא פעם. בנוסף, התשלום החודשי מאפשר ניהול נכון יותר של כספנו, שכן למרבית האנשים פשוט יותר לנהל הוצאות חודשיות מאשר הוצאות תכופות. 

שנית, לעניין לקוחות עסקיים, יש ערך עצום בפן הכלכלי, הגלום בהנחה המוענקת לאותו ארגון. בשל ההבטחה לצריכה מוגברת (הן בחברות הובלות ושינוע סחורות והן ברכבי מנהלים המוענקים בחברות שונות), ניתנות הנחות לאותן חברות, המאפשרות חיסכון יעיל במשאבים, זאת לעומת האלטרנטיבה של ייבוא קבלות. כמו כן, לאור העובדה שניתן כיום להוציא דוחות מפורטים אודות תכיפות והיקף התדלוקים, ניתנת לארגונים אפשרות פיקוח אפקטיבית על השימוש הנעשה ברכב, ובאופן ספציפי, האם הדלק, שמשולם על ידי החברה, נועד לצרכי עבודה או לשם נסיעה של הבן לאילת. 

שלישית, יש לציין את השינוי המהותי שיצרה הרפורמה. היתרון העיקרי המצוי בהתקן הדלקן האוניברסלי הוא הנגישות המוגברת המוענקת לכל בעל התקן. בניגוד לעבר, כיום יכול בעל דלקן אוניברסלי לתדלק בכל תחנה בה הוא חפץ. מעבר לנוחות המוגברת שרפורמה הביאה, יוכל שוק הדלק לנפץ את הריכוזיות ולחסוך לא מעט כסף, שכן לרוב תחנות הדלק המקומיות מציעות מחיר יותר אטרקטיבי מאלו המצויות בפריסה ארצית. 

 

איפה הקאטצ'? – הבעיה העיקרית בדלקן אוניברסלי

לכאורה, הדלקן האוניברסלי מביא בשורה חדשה, המשחררת אותנו מכבלי חברה יחידה ופריסת כלל השוק בכף ידנו. אולם, יש לעמוד על כך שהשימוש בהתקן אינו נקי מהתחייבויות. 

תחילה, ההתקן האוניברסלי אינו מגיע עם הרשאת תדלוק לכלל תחנות הדלק. לשם יצירת סנכרון בין התקן הדלקן האוניברסלי שברשותי לבין רשת תחנות תדלוק מסוימת, עלי לחתום על הסכם התקשרות עם אותה חברה, ולבצע שיוך של ההתקן כך שאוכל להשתמש בשירותיה. כך, בניגוד לתפיסה הרווחת, לפיה שימוש בהתקן אוניברסלי משול למשיכת כסף בכספומט, בפועל עלינו להתמודד אל מול כל חברה עמה אנו רוצים להתקשר בנפרד.

 

שווה לקנות?

לבסוף, למרות הבעיה שהובאה בפסקה הקודמת, המהווה קושי ראשוני ותו לא, אין סיבה ממשית לא לרכוש דלקן אוניברסלי. החיסרון המובא לעיל מציג אומנם קושי בתחילת הדרך, שכולל צורך באיסוף מידע מוקדם וקצת ניירת וקצת עבודת משא ומתן לשם הורדת המחיר, אך בטווח הארוך, ככל שחיסכון כלכלי ונוחות מהווים גורם מכריע מבחינתכם, נראה שיש לכם מספיק סיבות לרכוש דלקן אוניברסלי לארגון שלכם או לכם כאנשים פרטיים. 

ככל שהחלטתם לרכוש את ההתקן האמור, לפניכם מספר נקודות שכדאי לדעת:

המוכרים בשוק

  • כיום, ניתן לרכוש את התקני הדלקן האוניברסליים בכל אחת מחברות הדלק. כמו כן, נמכרים ההתקנים על ידי יצרניות ההתקנים עצמם, הן "רוזמן הנדסה" וחברת "אורפק". אל שתי אלו הצטרפה החל מיולי 2019 חברת "נתב שירותים", לאחר קבלת אישור מטעם משרד האנרגיה. מסתמן כי לאורך הזמן יתווספו גופים נוספים, דרכם יהא אפשר לרכוש את הדלקן האוניברסלי. 
  • רכישת דלקן אוניברסלי על ידי צרכנים פרטיים: אחד היתרונות האמורים, בנוגע לדלקן האוניברסלי, הוא החיסכון הכלכלי הנובע מצריכת הדלק הגבוהה בארגונים. אומנם אדם פרטי יחיד אינו מסוגל לספק צריכה מקיפה שכזו, אולם התאגדות של מספר צרכנים לכדי עסקה אחת יכולה להוביל להוזלת עלויות לא מבוטלת. 

מחיר

  • כפי שצוין, מחיר הדלקן האוניברסלי נתון לשינוי, בכפוף לעוצמת הרכישה המצויה בידי מנהל הרכישה. בשל הפונקציות הרבות שניתן לקבל מהמכשיר, כאשר הבסיסית היא תדלוק בלבד, ואליה נלוות יכולת שונות דוגמת בחינת ביצועי הרכב (ק"מ/ליטר), המחיר נע בין עשרות שקלים ועד למאות בודדות. 

נשמח לעמוד לשרותכם בכל נושא

השאירו את פרטיכם
ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

כתבות נוספות בנושא

גניבת-רכב
גניבת רכב

גניבת רכב היא ככל הנראה אחת מפעולות הפשיעה הנפוצות