ארנפלד סוכנות לביטוח
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 34 ביקורות
js_loader

תיקון 190 – סקירה

הגעה לגיל הפנסיה מאתגרת לעיתים רבות את היוצאים לפנסיה, האתגר הכרוך בשמירה על איכות החיים ועל רמת החיים שהתרגלו אליה בשנות העבודה קשה במיוחד לאור העובדה שלעיתים קרובות גובה הקצבה החודשית שהפנסיונרים מקבלים מקרן הפנסיה נמוכה מהמשכורת שהתרגלו להרוויח, לאור הריבית הנמוכה הכסף שנצבר בבנק לא יוצר רווח משמעותי וקשה להגדיל את ההון שבידי הפנסיונר. לאור האתגרים הללו קבעו במשרד האוצר את תיקון 190 – קופות הגמל שוב אטרקטיבית בזכותו.

 

אז מה זה תיקון 190?

תיקון 190 תוקן כדי לעודד מבוגרים מעל גיל 60 ופנסיונרים להמשיך לחסוך כסף גם לאחר גיל הפנסיה, התיקון מקנה לזכאים הטבות יוצאות דופן בתחום המיסים שהופכות את ההשקעה בקופות גמל במסגרת התיקון למשתלמות במיוחד.

היתרון הבולט ביותר שנוצר בזכות תיקון 190 הוא שניתן למשוך את הכסף שהצטבר בקופה בצורת קצבה חודשית מבלי לשלם מס כלשהו על הרווחים של הקופה. כלומר כל הרווחים שייצרו בקופת הגמל של החוסך, בניכוי דמי הניהול, יגיעו לגמלאי החוסך.

יתרון נוסף של התיקון הוא שניתן למשוך משיכה חד פעמית של כספי קופת הגמל, משיכה מלאה או חלקית, ולזכות בהטבת מס משמעותית לפיה אחוז המס על המשיכה יהיה 15 אחוז מהרווח הנומינאלי זאת בניגוד למס רווחי ההון בישראל שעומד על 25 אחוז מהרווח הריאלי. מדובר בחיסכון משמעותי ביותר שמבטיח שסכום כסף גדול יותר יגיע אל החוסך.

לאור היתרונות המשמעותיים של אפיק ההשקעה באמצעות תיקון 190 כמות הכספים שהופקדו לקופות גמל עלתה באופן ניכר, ממאתיים מליון ש"ח בשנת 2014 לשני מליארד ש"ח ב-2015. הפנסיונרים ויועצי ההשקעות זיהו את הפוטנציאל המצויין של ההשקעה בקופות גמל לאור התיקון וניכר כי התיקון מגשים את מטרתו המקורית.

 

קופת גמל כאפיק השקעה

לקופת הגמל מספר יתרונות על אפיקי השקעה אחרים, בינהם העובדה שקופות הגמל יכולות לסחור בנכסי נדל"ן שבהם אין אפשרות לסחור בבורסה. השילוב בין הגמישות היחסית של קופות הגמל לבין הטבות המס שמגיעות על השרעה בהן יוצרות אפיק השקעה מצויין לבני 60 ומעלה.

קופות הגמל יצרו רווחים מצויינים למשקיעים בהן בשנים האחרונות, בממוצע בחמש השנים האחרונות יצרו קופות הגמל תשואה כוללת של 32.2 אחוז, מדובר בממוצע של כלל קופות הגמל כך שיש קופות שניפקו תשואות גבוהות אף יותר. המשמעות של תשואה כזאת היא שהשקעה של 1,000,000 ש"ח בשנת 2014 הייתה שווה 1,322,000 ש"ח בשנת 2019 (פחות תשלום דמי הניהול).

במידה וקופות הגמל ישמרו על התשואה הזאת בשנים הבאות ניתן יהיה להכפיל את ההשקעה שתבחרו להשקיע בפרק זמן של כ-12 שנים. חשוב להדגיש כי הצלחות העבר לא מעידות על תוצאות העתיד אולם הן מספקות פרופורציה בנוגע לפירות שיכולים להיווצר בעקבות השקעה באפיק הזה.

 

יתרונות נוספים של השקעה בקופות גמל בשילוב תיקון 190

פרט ליתרונות שפורטו לעיל לשילוב של התיקון ושל השקעה בקופות גמל מספר יתרונות נוספים:

  1. משלמים מס רווחי הון רק בתום תקופת החיסכון ולא באופן תקופתי על הרווחים כך שהתשואות גבוהות יותר.
  2. פטור מתשלום מס על מעבר לאפיק השקעות אחר באותה קופת גמל.
  3. אין מס על העברת כספים מקופת גמל אחת לשנייה.
  4. במידה והחוסך נפטר לפני גיל 75 יורשיו יזכו לפטור מלא ממס על רווחי הקופה, במידה והחוסך נפטר לאחר גיל 75 יורשיו יצטרכו לשלם מס בגובה 15 אחוז על הרווחים במידה וימשכו את הכסף בפעימה אחת ופטור מלא אם הכסף יימשך כקצבה.
  5. דמי הניהול של קופות הגמל נחשבות לנמוכות, האוצר קבע תקרה מקסימלית של 1.05 אחוז על דמי ניהול בקופת גמל באמצעות תיקון 190 כשבפועל ממוצע דמי הניהול עומד על 0.6 אחוז.
  6. דמי הניהול של ההפקדה מוגבלים גם הם בתקרה מקסימלית של 4 אחוז.
  7. ההוצאות היחידות במסלול זה הן הוצאות על דמי ניהול, אין עמלות אחרות כלשהן.
  8. אין מס על דיבידנדים ועל הריביות הנהוגות בהשקעה בניירות ערך.

 

מגבלות וחסרונות של תיקון 190

לתיקון 190 יש יתרונות ברורים ומשמעותיים אולם קיימות מספר מגבלות וחסרונות בבחירה באפיק. המגבלה הראשונה של של תיקון 190 היא שניתן להשקיע באמצעות רק במידה והגמלאי זכאי לפנסיה של לפחות 4,500 ש"ח. בנוסף כאשר מתחיל לחסוך מוקדם ובמידה והחוסך מגיע לגיל מאוחר ייתכן שאחוז המס הנומינמלי 15 אחוז יהיה משתלם פחות מתשלום מס ריאלי של 25 אחוז.

בנוסף יש מגבלה על כמות הכספים שניתן להפקיד באמצעות התיקוןף בגיל 60 המגבלה עומדת על 8 מליון ש"ח וככל שהחוסך מתבגר המגבלה יורדת.

 

אז למי זה מתאים והאם זה כדאי?

חיסכון בקופות גמל באמצעות תיקון 190 משתלמות במיוחד לבני 60 ומעלה, הם היחידים שזכאים להשקיע באפיק ההשקעה הזה והטבות המס שכרוכות בו מביאות לחיסכון משמעותי בתשלומי המסים.

ניתן להעביר כספים בין הקופות ובין מסלולי השקעה, ניתן לחלק את ההשקעה בין מסלולים נפרדים כך שהחוסך יוכל לבחור להשקיע באפיקים סולידיים ובאפיקים מסוכנים יותר כראות עיניו.

יתרון משמעותי נוסף של ההשקעה היא שיש פיתרון מעולה במקרה של מוות, היורשים יקבלו תנאים מצויינים בעת משיכת הכסף כך שהירושה לא תיפגע במקרה מצער של מוותר פתאומי או מוקדם.

התשואות שקופות הגמל ניפקו בשנים האחרונות היו מצוינות ויצרו רווחים גדולים לרוב החוסכים, דמי הניהול בהשקעה באמצעות תיקון 190 נחשב לנמוך מאוד ולתחרותי.

כלל היתרונות שמנינו יוצרות אפיק השקעה רווחי ומשתלם במיוחד, כל מי שמגיע לגיל 60 צריך לשקול השקעה בקופות הגמל באמצעות תיקון 190, השקעה כזאת תוכל ליצור רווחה כלכלית בשנות הפנסיה ולעזור בהתמודדות עם הירידה בהכנסות שלרוב מתרחשת לאחר היציאה משוק העבודה.

תמונה של קובי ענבר
נשמח לעמוד לשרותכם בכל נושא
השאירו את פרטיכם
ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם
כתבות נוספות בנושא
ארנפלד סוכנות לביטוח בע
5.0
מבוסס על 34 ביקורות
מיקה בכר
מיקה בכר
רוצה להודות לענבר,עלמקצועיות לחא פשרות.בתור אחת כמוני שלא מבינה בתחום..הרגשתי נח לשאול הכל והכל נענה בהסברים מפורטים. והכל בסבלנות.הכל בהתאמה אישיתאז תודה. ממליצה בחום
Danny Frydman
Danny Frydman
ענבר הגלתה כסוכנת נעימה, מקצועית ועניינית. היא עזרה לנו הן בזיהוי פוליסות מיותרות והן בייעול הפוליסות הקיימות ובכך סייעה לנו לחסוך כסף כל חודש. היא נטעה בנו את התחושה שיש על מי לסמוך גם בעתיד.
immoavi
immoavi
שירות מעולה , איכפתיות , ליווי והתמדה לאורך שנים, חריצות ומסירות. בקיצור שווה בהחלט
איציק דוידיאן
איציק דוידיאן
חייב לומר שעינבר מקסימה וכייף לדבר איתה בנוסף לכך גם מקצועית מאוד.ממליץ בחום
shlomi nahmias
shlomi nahmias
שירות אישי ומקצועי מכל הלבעינבר סוכנת מצויינת תמיד עם רצון לעזור ולספק כמה שיותר מידע
js_loader
שלום, אני מעוניינ/ת לייצור קשר עם סוכן ביטוח, אשמח לקבל פרטים.