Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 34 ביקורות
js_loader

גמל נט, ביטוח נט, פנסיה נט

כאשר אנו מעוניינים להשוות בין קרנות הפנסיה השונות, בין קופות גמל או בין חברות ביטוח, בדרך כלל אנו הולכים לאיבוד. שלל האפשרויות שעומדות בפנינו מבלבלות מאד וקשה לעקוב אחרי ההצעות של הקופות והחברות ולהבין עד הסוף מה המקום הכי משתלם ונכון עבורנו לחסוך ולהשקיע. משרד האוצר מנגיש עבור הציבור את אוסף הנתונים הרלוונטיים בתחומים האלו ויוצר השוואה אמינה בין הקופות והחברות השונות. אמנם הכלי הזה מעט מסובך, אבל עם קצת רצון טוב הוא יכול לתת תועלת רבה. במאמר שלפניכם תמצאו פירוט של כלים אלו.

 

אז איזו תועלת מפיקים מהמערכות הללו והאם ניתן לסמוך על המידע בהן?

שלוש המערכות המדוברות – גמל נט, ביטוח נט ופנסיה נט – הוקמו על מנת לסייע לציבור החוסכים והמשקיעים באפיקי השקעה ארוכי טווח. ציבור זה מודע לכך שיש השפעה דרמטית להחלטה באיזה קרן פנסיה, קופת גמל, או חברת ביטוח לבחור. לכן, כאשר המערכת מבצעת השוואה איכותית בין המוסדות הפיננסיים היא מסייעת מאד לחוסכים בהחלטה הזו.

הריכוז של כל המידע הרלוונטי, והעובדה שהוא זמין לכל אחד באמצעות לחיצת כפתור בלבד, עוזר לחוסכים ולמשקיעים לערוך השוואה אובייקטיבית ואמיתית וכך לקבל החלטה מושכלת שמבוססת על נתונים מדויקים ומעודכנים.

בנוסף לכך, מערכות אלו גם גורמות לתחרות בין הקרנות והחברות להיות יותר עניינית. בצורה כזו כל המידע עליהן חשוף לכל, ושיווק טוב כבר לא מספיק כדי להביא לקוחות. אנשי המפתח בגופים הללו יודעים שכדי לשכנע את החוסכים או המשקיעים לבחור דווקא בחברה שלהם, הם חייבים להשקיע את מירב המאמצים בעבודה טובה ויעילה ולהראות תוצאות בשטח כמו למשל תשואה גבוהה לאורך זמן.

המערכות מנוהלות על ידי רשת שוק ההון, ביטחון וחיסכון של משרד האוצר. מכיוון שכלל המוסדות הפיננסיים מחויבים להעביר למשרד האוצר נתוני אמת, האמינות של המאגרים הללו מובטחת, מה שמוסיף לאפקטיביות של המערכות.

 

בשורות הבאות נפרט מה עניינה של כל אחת מהמערכות באופן נפרד –

גמל נט היא מערכת שפועלת החל משנת 2008 והיא מהווה מאגר של נתונים שהצטברו החל משנת 1999. מערכת זו נועדה לספק תמונה מקיפה לגבי כלל קופות הגמל, השוואה בין הקופה שלכם לקופות אחרות והשוואה של ההישגים של הקופות השונות לפי מדדים פיננסיים שונים.

המערכת מתארת ומשווה בין קופות הגמל בעזרת 5 פרמטרים שמתארים את ביצועיה של הקופה. הפרמטר המעניין ביותר עבור רוב החוסכים הוא כמובן תשואת קופת הגמל. ניתן למצוא בגמל נט גם נתונים על אודות התשואה החודשית וגם נתונים על אודות התשואה המצטברת. יש אפשרות למצוא את הנתונים הן בצורה גרפית והן בצורה של טבלאות.

כאמור יש עוד פרמטרים שניתן למצוא במערכת. מדד אלפא מתאר האם יש לקופה יכולת להשיג תשואה מעל זו הממוצעת בשוק. מדד שארפ הוא פרמטר נוסף שבודק כמה גבוהה רמת הסיכון שיכולים לקחת מנהלי הקופה. עוד פרמטרים שנמדדים הם רמת הנזילות, דמי הניהול, ויתרת הנכסים.

באמצעות המערכת ניתן להפיק דוחות – גם דוח תשואות, וגם דוח השוואה למדדי השוק. כל שצריך לעשות הוא לבחור איזה דוח אתם מעוניינים להפיק, עבור איזה קופה, ולאיזה קופות אתם רוצים להשוות אותה.

 

ביטוח נט

מערכת ביטוח נט נותנת לקהל הרחב מידע על כל תחום ביטוח החיים וביטוח מנהלים – ניתן למצוא בה מידע על תשואות, מדדי סיכון, נכסים, ועלויות שיש בחברות הביטוח הרבות ובפוליסות השונות שיש להן להציע. גם מאגר המידע הזה מכיל נתונים משנת 1999.

ביטוח נט מציג למעשה מידע מלא על כל פוליסה שתרצו לדעת עליה, וכן עורך השוואה בינה לבין שאר הפוליסות שתבחרו להשוות אליהן. אגב – ניתן לערוך השוואה גם בין פוליסות שונות באותה חברה וגם בין פוליסות שונות בחברות שונות.

בדומה לגמל נט, גם מערכת ביטוח נט מודדת מספר פרמטרים שיוצרים את ההשוואה בין החברות והפוליסות. ראשית, השוואה של מדדי התשואה. כאשר בודקים נתונים על פוליסה, ניתן לראות את התשואה הנומינלית (ברוטו) הן של הפוליסה והן של פוליסות אחרות אליהן רוצים להשוות. ניתן לבקש להפיק את הנתונים בדוח שמפרט את התשואה לאיזו תקופה שרוצים לראות – 3 שנים, 5 שנים, או כל תקופה אחרת.

פרמטר נוסף שביטוח נט מראה, הוא דמי הניהול. המערכת מציגה את הנתונים שמייצגים את הסכום שנגבה מהלקוח בהתאם לכל פוליסה ובמקבילות שלה, כדמי ניהול שנתיים. נתון זה מתעדכן פעם בשנה קלנדרית.

גם מדד שארפ נמדד על ידי המערכת, והוא מודד את רמת הסיכון שיכולה להינקט על ידי חברת הביטוח הנבדקת. הציבור יכול להבין ככל שהמדד גבוה יותר, שמדובר ברמת סיכון גבוהה יותר שחברת הביטוח יכולה לקחת. המשמעות של זה היא שככל שהמדד גבוה, ניתן אמנם להגיע לתשואות גבוהות יותר, אך מאידך גם ההפסדים עלולים להיות גבוהים וכואבים יותר.

פרמטר אחרון שנבדק בביטוח נט הוא יתרת הנכסים. כך ניתן לראות מהו הסכום הכולל שמנוהל במסלול של הפוליסה שאותה בודקים ובפוליסות שונות אליהן רוצים להשוות. כמובן שככל שיתרת הנכסים גבוהה יותר ניתן ללמוד על יציבות של חברת הביטוח ועל האמון של הלקוחות בה.

השימוש במערכת מסייע ללקוחות להשוות בדרך מוצלחת בין הפוליסות השונות. בסך הכל הממשק נוח לכל משתמש והנתונים הם אמינים כך שהאפקטיביות של המערכת מוכחת וגבוהה.

 

פנסיה נט

בדומה למה שפירטנו עד כה לגבי ביטוח נט וגמל נט, גם מערכת פנסיה נט עובדת בצורה דומה ומייצרת השוואה אמיתית ואמינה בין קרנות הפנסיה. פנסיה נט מציגה גם היא נתונים על קרנות הפנסיה החל מ – 1999.

הפרמטרים הנמדדים על ידי המערכת הם שוב – מדד התשואה של הקרנות השונים, שיעור דמי הניהול הממוצע מנכסים, יתרת הנכסים, וגם כאן – ניתן לקבל גם השוואה של מדד אלפא. בנוגע לתשואה, המערכת מודדת את התשואה של קרנות הפנסיה השונות, וניתן להשוות באמצעותה גם בין תשואת קרנות הפנסיה למדדי שוק כמו ת"א 25, ת"א 100 או מדד אג"ח ממשלתיות.

ניתן להשוות את התשואה של קרנות הפנסיה בשנה האחרונה, וכמובן ניתן גם לבדוק ולהשוות את התשואה הממוצעת בפרק זמן ארוך יותר בין הקרנות. מעבר להשוואה בין קרנות הפנסיה עצמן, פנסיה נט מאפשרת גם להשוות את התשואה לפי מסלולים שונים, גם בתוך אותה קרן. איך בוחרים נכון קרן פנסיה?

בחיפוש במערכת, צריך לבחור איזה סוג דוח ברצונכם להפיק, כאשר ניתן לבחור בין שני סוגים של דוחות: דוח תשואות, ודוח השוואה למדד השוק. הפלט של המערכת הוא גם תרשים שמציג את התשואה המצטברת של כל קרן בהשוואה לקרנות האחרות לפי הבחירה, ובנוסף לכך המערכת מציגה טבלה ובה מוצגת באופן ברור התשואה המצטברת של הקרנות שנבחרו בהתאם לבקשת המשתמש. הטבלה מציגה את כל הפרמטרים הנמדדים – כמו יתרת הנכסים, דמי הניהול והצבירה נטו.

מעבר לכך, ניתן לבקש מהמערכת פירוט רב יותר ואז יוצגו בפניכם פרטים נוספים על אודות הקרן המבוקשת כגון הפקדות, משיכות, כיצד הם מחלקים את הנכסים, ועוד נתונים רלוונטיים הנוגעים לתשואה.

 

סיכום

כאשר משקיעים וחוסכים בוחרים בקרן פנסיה, פוליסת ביטוח, או קופת גמל, מדובר בהחלטה חשובה. כמובן שככל שמדובר בסכום כסף גדול יותר שמושקע, וכאשר מדובר על טווח ארוך יותר – יש השלכות דרמטיות יותר לתנאים שמקבלים מהחברות.

השירות שמציע משרד האוצר דרך מערכות המידע – פנסיה נט, ביטוח נט וגמל נט – מאפשר למשקיעים ולחוסכים לכלכל את צעדיהם, לבצע השוואה טובה וכך לבחור את הקופה או הפוליסה המשתלמת ביותר עבורם. כיוון שהמידע יכול להיות מועבר באמצעות שיוך לפרמטרים שונים ולתקופות זמן שונות, ניתן להפיק ממנו תועלת רבה.

גמל נט, ביטוח נט, פנסיה נט
גמל נט, ביטוח נט, פנסיה נט
תמונה של קובי ענבר
נשמח לעמוד לשרותכם בכל נושא
השאירו את פרטיכם
ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם
כתבות נוספות בנושא

תיקון 190 – סקירה

הגעה לגיל הפנסיה מאתגרת לעיתים רבות את היוצאים לפנסיה, האתגר הכרוך בשמירה על איכות החיים ועל רמת החיים שהתרגלו אליה בשנות העבודה קשה במיוחד לאור העובדה שלעיתים קרובות גובה הקצבה

קרא עוד »
ארנפלד סוכנות לביטוח בע
5.0
מבוסס על 34 ביקורות
מיקה בכר
מיקה בכר
רוצה להודות לענבר,עלמקצועיות לחא פשרות.בתור אחת כמוני שלא מבינה בתחום..הרגשתי נח לשאול הכל והכל נענה בהסברים מפורטים. והכל בסבלנות.הכל בהתאמה אישיתאז תודה. ממליצה בחום
Danny Frydman
Danny Frydman
ענבר הגלתה כסוכנת נעימה, מקצועית ועניינית. היא עזרה לנו הן בזיהוי פוליסות מיותרות והן בייעול הפוליסות הקיימות ובכך סייעה לנו לחסוך כסף כל חודש. היא נטעה בנו את התחושה שיש על מי לסמוך גם בעתיד.
immoavi
immoavi
שירות מעולה , איכפתיות , ליווי והתמדה לאורך שנים, חריצות ומסירות. בקיצור שווה בהחלט
איציק דוידיאן
איציק דוידיאן
חייב לומר שעינבר מקסימה וכייף לדבר איתה בנוסף לכך גם מקצועית מאוד.ממליץ בחום
shlomi nahmias
shlomi nahmias
שירות אישי ומקצועי מכל הלבעינבר סוכנת מצויינת תמיד עם רצון לעזור ולספק כמה שיותר מידע
js_loader
שלום, אני מעוניינ/ת לייצור קשר עם סוכן ביטוח, אשמח לקבל פרטים.