ארנפלד סוכנות לביטוח

קצבת זקנה – האם אפשר להסתמך עליה בפרישה

קצבת הזקנה מסייעת לתושבים בגיל הזהב לנהל חיי שגרה מאושרים. מהם התנאים לקבלת הקצבה וכיצד ומאיזה גיל ניתן לקבל אותה? כל זאת ועוד, במאמר שלפניכם. 

 

על קצבת הזקנה

את קצבת הזקנה זכאים לקבל נשים שעברו את גיל 65 וגברים שעברו את גיל 70. בניגוד לדעת רבים, הקצבה אינה מתקבלת באופן אוטומטי ברגע שמגיעים לגיל זה – יש להגיש תביעה לביטוח לאומי לקבלת קצבת זקנה. בשל הבירוקרטיה המוכרת במוסדות הביטוח הלאומי, רצוי להגיש את התביעה לכל הפחות חודש לפני ההגעה לגיל הזכאות. ככלל, הקצבה מועברת לחשבון הבנק של התושב לקראת סוף כל חודש (בדרך כלל ב28 של כל חודש). תושבים להם אין חשבון בנק, יכולים לקבל את הקצבה בסניף דואר שדווח על ידיהם למוסד לביטוח לאומי בעת הגשת התביעה.

נכון לשנת 2019, קצבת זקנה על סך 1554 ₪ משולמת מדי חודש לתושבים המבוטחים בביטוח לאומי, אשר עונים לתנאי הזכאות לקבלת הקצבה. בגיל 80, עולה הסכום המשתלם בקצבת הזקנה ועומד על 1641 ₪. הקצבה מורכבת ממספר פרמטרים, בראשם עומדת קצבה קבועה ובסיסית. נוספות לקצבה זו תוספות בהתאם למספר השנים בהן התושב היה מבוטח על ידי ביטוח לאומי, דוגמת – תוספת ותק, תוספת השלמת הכנסה, תוספת בהתאם למספר הנפשות החיות עם מקבל הקצבה (בן / בת זוג, ילדים בהתקיים תנאים מסוימים), תוספת דחיית קצבה ועוד.

תושבים אשר הגיעו לגיל הפרישה ובוחרים להמשיך לעבוד, זכאים לדחות את מועד התחלת קבלת הקצבה. דחיית קבלת הקצבה תוביל גם היא לקבלת תוספת עבור דחייה זו.

עדכון – להלן הטבלה המעודכנת לשנת 2023 של גובה קצבת הזקנה

גובה קצבת זקנה

 

התנאים לקבלת קצבת זקנה

בכדי להיות זכאים לקבלת קצבת זקנה, יש לעמוד בתנאים הבאים (תנאים מצטברים):

  • עמידה בתנאי גיל – נשים מקבלות קצבת זקנה מגיל 65 ואילו גברים זכאים לקצבה זו החל מגיל 70.

יצוין כי תושבים (גברים ונשים) אשר עלו לארץ לאחר שעברו את גיל 62 לא זכאים לקבלת קצבת זקנה. תושבים ונשים שעלו לארץ בטרם עברו את גיל 60 הינם בעלי זכאות לקבלת הקצבה, ואילו תושבים שעלו לארץ כשהיו בגיל 60 – 62, עשויים לקבל קצבת זקנה, בהתאם לשנת ותאריך לידתם.

 

חשוב עוד לדעת, כי גברים ונשים אשר נקבע כי הכנסתם החודשית נמוכה מהרף אשר נקבע במבחן ההכנסות, עשויים לקבל קצבת זקנה כבר בשעה שהגיעו לגיל פרישה, דהיינו – 62 לנשים ו67 לגברים. 

  • על התושב לשלם ביטוח לאומי לפי חוק במשך כל שנות עבודתו, כלומר, ייבדק האם התושב שילם ביטוח לאומי כחוק. עבור עובד שכיר, יש לוודא כי מעבידו שילם ביטוח לאומי במשך שנות העסקת העובד, כאשר חוב של המעסיק לביטוח לאומי לא יגרע מזכאותו של התושב לקבלת קצבת הזקנה. עבור עובד עצמאי, יבחן האם העובד שילם לביטוח לאומי את החוב החודשי בעצמו.

 

האם יש לשלם מס על קצבת הזקנה?

ככלל, על קצבת הזקנה המשתלמת לעומדים בתנאים, אין דרישה תשלום מס. יחד עם זאת, יש לשלם על הקצבה תשלום עבור ביטוח בריאות ממלכתי, העומד על 287 ₪ לזוג המשלם את התשלום הנ"ל יחד , ותשלום על סך 199 ₪ עבור יחיד המשלם תשלום בריאות זה. תשלום זה מקוזז באופן אוטומטי מקצבת הזקנה (באם מדובר בזוג – תשלום זה יקוזז מקצבת בן הזוג הגבר בלבד). באופן זה, לתושב המקבל את הקצבה אין צורך לדאוג בכל הנוגע לתשלום ביטוח הבריאות.

 

האם הקצבה מספיקה?

כפי שניתן להבחין, הסכומים אותם מקבלים הזכאים לקצבת זקנה אינם סכומים גבוהים במיוחד, ואין באמת ציפייה שתושבים יממנו עצמם בעזרת קצבת הזקנה בלבד. אין אפשרות לחיות כיום בכבוד בעזרת סכום של כ 1600 ₪ בלבד, סכום שלא יכסה את הוצאות המזון של התושב, הוצאות עבור חשבונות מים, חשמל, גז וכדומה. לפיכך, מומלץ וחשוב להפריש כספים לקרנות פנסיה במעוד מועד –  עוד בגיל העבודה, על מנת לוודא שהחיים בגיל הזהב יהיו חיים מכובדים ונהדרים.
בכדי לבצע בדיקה איך כדאי למשוך את קצבת הפנסיה אני ממליץ להסתייע באיש מקצוע שיבצע עבורכם תכנון פרישה מסודר.

 

מספר שאלות בנוגע לקצבה

קיבצנו לפניכם מספר שאלות נפוצות הנשאלות מעת לעת בנוגע לקבלת קצבאות הזקנה. נציין כי  על מרבית השאלות קיים מענה בפסקאות הקודמות, אולם בכדי להקל על הקוראים הצגנו זאת גם במבנה של שאלות ותשובות:

  • מהו הגיל לקבלת קצבת זקנה?

65 לנשים ו70 לגברים.

 

  • האם ניתן לקבל את קצבת הזקנה לפני גיל זה?

כן, במקרים מסוימים. תושבים שנקבע כי הכנסותיהם נמוכות מסכום ההכנסה שנקבע במבחן ההכנסה, זכאים לקבל קצבת זקנה החל מגיל פרישה (62 לנשים ו67 לגברים).

 

  • מהו סכום הקצבה?

1554 ₪ ליחיד ו2335 ₪ לזוג, כאשר ניתן לקבל תוספת תשלום בהתקיים תנאים מסוימים. החל מגיל 80 סכום הקצבה עולה – 1641 ₪ ליחיד ו2461.5 לזוג.

 

  • האם מקבלים את קצבת הזקנה באופן אוטומטי?

לא. יש להגיש תביעה לביטוח לאומי לקבלת קצבת זקנה.

 

  • לא הגשתי את תביעת קצבת הזקנה בזמן, ועברתי את הגיל הזכאות. האם איבדתי את הכסף לו אני זכאי?

לא. ניתן לקבל את תשלום קצבת הזקנה גם באופן רטרואקטיבי לתקופה של עד ארבע שנים, אולם הדבר כרוך בבירוקרטיה נוספת.

 

  • באיזה תאריך בחודש מועברת קצבת הזקנה?

על פי רוב, קצבת הזקנה תועבר ב- 28 לחודש (כאשר ה28 בחודש חל על חג וכדומה, תשלום הקצבה יוקדם).

 

לפניות וכל שאלה אחרת בנושא קצבאות זקנה, מומלץ ליצור קשר עם המוקד שמפעיל משרד העבודה והרווחה בטלפון *118, או המוקד הטלפוני של המשרד לשוויון חברתי בטל' *8840. בנוסף, ניתן ליצור קשר עם המוסד לביטוח לאומי בטל' *6050.
תרצו לקרוא עוד על הנושא, תכנסו לקישור הבא של ביטוח לאומי שמרחיב בנושא. להלן הקישור – קצבת זקנה ביטוח לאומי

תמונה של קובי ענבר
נשמח לעמוד לשרותכם בכל נושא
השאירו את פרטיכם
ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם
כתבות נוספות בנושא
שלום, אני מעוניינ/ת לייצור קשר עם סוכן ביטוח, אשמח לקבל פרטים.