ארנפלד סוכנות לביטוח
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 34 ביקורות
js_loader

ביטוח נגרר – סקירה קצרה על הפוליסה

ביטוח נגרר הינו ביטוח לכלי רכב אשר אינם יכולים לנוע באופן עצמאי, קרי הם נגררים אחר רכב מנועי או כלי כלשהו אשר מסייע להם לזוז. אנשים עושים שימושים שונים בכלים נגררים אשר עיקרם הינו לסייע בסחיבת סחורה וכיוצא בזה.

אנשים רבים אינם יודעים כי ישנה חובה חוקית לבטח כלי רכב אלו או חושבים כי הביטוח של הרכב המנועי מכסה את הנגרר, וכפועל יוצא אינם מבטחים את הרכב ובכך נשארים חשופים לתביעות, לנזק שייגרם ועוברים על החוק.

כמענה לכך במאמר זה אנו נבחן בחלקו הראשון מהו ביטוח נגרר וכיצד הוא פועל ומה פוליסות מסוג זה לרוב כוללות.

בחלקו השני של המאמר נבחן אילו סוגי פוליסה קיימים.

בחלקו האחרון של מאמר זה נדון ממה צריך להיזהר ודגשים נוספים לכל האנשים אשר מעוניינים לקחת פוליסה מסוג זה.

 

מהו בדיוק ביטוח נגרר ומהן עלויות ביטוח מסוג זה?

ביטוח נגרר הינו ביטוח אשר נועד לכיסוי כלי רכב נגררים. כלי רכב אלו הם כלים אשר אינם נעים באופן עצמאי, אלא נזקקים לרכב מנועי לשם הזזתם אליהם הם מחוברים בוו גרירה אשר ניתן לניתוק מן הרכב. ביטוח זה עוגן כביטוח חובה על ידי המחוקק מתוך תפיסה כי הוספת הנגרר על הרכב הרגיל מגדיל את הסיכון לתאונות ואת הנזק אשר עלול להיגרם כתוצאה מן התאונות ולכן דורש אחריות נפרדת בהתאם לכך.

מתוך היגיון דומה כלי רכב נגרר נדרש אף  בלוחיות רישוי עצמאיות, כלי תאורה ונדרש לעמוד בתנאי משרד התחבורה.

חשוב להבין, על אף שלכלי הרכב הנגרר אין יכולת משל עצמו לנוע, וא מסוגל לגרום לנזקים והוא משונע על הכביש, ככזה הוא נדרש לעמוד בתקנות והחוקים השונים של כלי הרכב ובהם החובה בביטוח.

ככל שכלי הרכב אינו מכוסה בביטוח, אתם חשופים לקנסות והליכים מנהליים שונים מהם תרצו להימנע.

בתוך כך, מן הראוי לציין כי כמות הכלים הנגררים גדלה בישראל, אם בעבר הדבר שימש בעיקר אנשי מקצוע אשר היו צריכים לסחוב כלי עבודה שונים כגון חשמלאים ואינסטלטורים, כיום הדבר משמש אנשים אשר מחזיקים באופנועי ים, אנשים המשתמשים לסחיבת ציוד קמפינג וכל דבר אשר רק עולה על דעתכם. אך בעוד אנשי מקצוע לרוב ידעו כי נדרש ביטוח עצמאי, אנשים פרטיים עלולים שלא לדעת ובעקבות כך חשופים לתביעות נזיקיות רבות במקרה של תאונה או נזק, עוברים עבירה פלילית וכל זאת שלא לצורך.

 

בהתאם לאופיו של כלי הרכב הנגרר, מנגנון הביטוחים אינו שונה מזה של כלי רכב ממונע, ומחולק ל-3 סוגים המקובלים בכל הקשור לפוליסות ביטוח לכל רכב:

1. ביטוח חובה – הביטוח המינימלי המחויב על פי חוק, אשר נועד לכיסוי נזקי גוף הנגרמים כתוצאה מתאונות דרכים בהן היה מעורב הגרר, זאת בהתאם לדרישות המחוקק.

2. ביטוח צד שלישי – הביטוח אשר קרוי גם ביטוח צד ג', הינו כיסוי ביטוחי המבטח לא רק את נזקי הגוף הנגרמים מן כלי הרכב הנגרר, אלא גם נזקים ממוניים שנגרמו לצד השני ולצד שלישי כתוצאה מהשימוש ברכב הנגרר. הדבר משמעותי בהקשר של כלי רכב זה, מאחר ולרוב במהלך תאונה נזקי גוף יגרמו כתוצאה מן הרכב המנועי, אך הרכב הנגרר יגרום נזקים בשל גודלו המסיבי, השתחררות הוו וכיוצא בזה.

3. ביטוח מקיף לרכב הנגרר – כיסוי נרחב לנזקים אשר ייגרמו לרכב הנגרר כתוצאה מגורמים שונים, בהתאם לכללי הפוליסה הספציפיים, כמו למשל נזקי טבע, גניבה וכיוצא בזה. מאחר וביטוחים אלו הינם מקיפים יותר מאשר המחוקק דורש, הם גם גמישים יותר ולעיתים גובים כיסויים שאינם דרושים לכם.

 

עלויות פוליסת ביטוח זו הינן מורכבות ותלויות במשתנה הבולט ביותר וזהו זהות הנגרר וגודלו, אשר משתנים ממקרה אחד למשנהו ובאופן דומה כך גם עלות הביטוח. באומדן גס אשר יכול להשתנות בהתאם לסוג כלי הרכב הנגרר בו עסקינן, הנתונים הינם לרוב כדלקמן:

1. במידה ומדובר בנגרר קטן באופן הדומה למרבית הנגררים הקיימים בשוק, המחיר של ביטוח חובה צפוי לעלות בה כ-300 ₪ בלבד ואף לעיתים פחות, למשך שנה. כאשר ביטוח מקיף צפוי לעלות בין 500 ל-700 ₪, וביטוח צד ג' מעט פחות.

2. במידה ומדובר בנגרר גדול, המחירים יעלו בהתאם מאחר והנזק הפוטנציאלי אשר יכול להיגרם יעלה בהתאם. המחיר של ביטוח צד ג' בהקשר זה יכול לעלות עד לכדי 800 ₪ בהנחה ולא מדובר בנגרר חריג אשר יוביל להוצאות גבוהות יותר מכך.

 

דגשים חשובים הנוגעים לביטוח נגרר, בטרם סוגרים פוליסת ביטוח

חשוב לדעת, כי לא כל הפוליסות בהקשר זה הינן זהות, למעשה ישנם הבדלים מהותיים ביניהם. בהתאם לכך אנו ממליצים לפעול ולתת את הדעת לדברים הבאים בכל הנוגע לביטוח נגרר:

1. במידה והרכב הנגרר משרת אתכם במסגרת העבודה, לטובת נשיאת ציוד וכיוצא בזה, מומלץ לרשום אותו על חשבון העבודה וכך גם את הביטוח. זאת משום שתי סיבות מרכזיות, האחת מאחר והדבר יסייע לכם להוריד את תשלום הביטוח כהוצאה מוכרת למול רשות המיסים, ובנוסף הדבר יסייע לכם להוזיל את עלות הביטוח למול החברות השונות אשר יציעו מחירים יותר זולים במקרים רבים לחברות להן פוטנציאל לקחת ביטוחים נוספים במסגרת העסק.

 

2. חשוב לוודא האם הביטוח הרלבנטי לכלי הרכב הנגרר שלכם הוא ביטוח רגיל בדומה למה שעסקינן, שכן ישנה אלטרנטיבה אפשרית, אשר לעיתים חופפת ולעיתים מחויבת וזהו ביטוח לכלי צמ"ה (ציוד מכני הנדסי). כלי צמ"ה הינו כלי כבד המיועד לשינוע על ידי כלי רכב מנועי בדומה לכלים נגררים, אך הוא מסיבי יותר, כאשר לרוב כלים אלו נועדו לטובת צרכים הנדסיים  כמו בנייה, שינוע במחסנים, סלילת כבישים וכדומה.

לרוב עושים בביטוח זה שימוש בעיקר בכלים המשמשים באזורי בנייה, מחסנים וכדומה, אך יש לוודא למול חברת הביטוח או סוכן הביטוח האם הכלי שלכם צריך ביטוח זה או אחר.

3. יש לזכור כי תאונות אשר ייגרמו מן הרכב המנועי כמובן יצטרכו להיות מכוסים על ידי ביטוח של הרכב המנועי ולא זה של הרכב הנגרר, וכמובן להיפך. הרכב הגורם לנזק נבדק על ידי חברת הביטוח לאחר תאונה על מנת לוודא כי הנזק אכן מכוסה, והדבר עלול לגרום לחורים בכיסוי הביטוחי ולמקרים לא נעימים, בהם אין כיסוי לנזק שנגרם לכם או לאחרים על ידכם.

4. במקרים רבים בהם הנגרר עצמו אינו בעל שווי כספי רב, מומלץ לשקול לבצע ביטוח חובה או ביטוח כלפי צדדים שלישיים בלבד ולוותר על כיסוי כלפי נזקים אישיים. שכן עלות הביטוח לבדה צפויה לעלות במקרים רבים יותר מאשר כלי הרכב הנגרר החלופי שירכש או תיקון הנזקים. כמו כן, יש לזכור כי תקלות הן הרבה פחות סבירות שכן הרכב הנגרר אינו הרכב המנועי האחראי על תנועה.

5. הביטוחים המקיפים לרכבים נגררים הינם משתנים באופן משמעותי בסוגי השירות והכיסויים אותם הם נותנים. בשל כך, לעיתים קרובות הם כוללים חלקים שאינכם זקוקים להם, אותם ניתן להוריד ולהוזיל את עלויות הביטוח.

 

היכן והאם כדאי לרכוש ביטוח נגרר?

במידה ויש ברשותכם כלי רכב נגרר, אין באמת דילמה, שכן מדובר בביטוח אשר הינו חובה חוקית על בעלי הנגרר כאמור. מרבית חברות הביטוח המוכרות מציעות ביטוח מסוג זה במחירים אשר כאמור אינם יקרים כלל.

ככלל אנו ממליצים לעשות ביטוח מסוג זה במסגרת אותה חברה אשר מחזיקה את הפוליסה של הרכב המנועי אשר ברשותכם, זאת מאחר והם כנראה יהיו מעוניינים להציע עסקת חבילה אטרקטיבית יותר, מאשר פיצול הביטוחים בתחום הרכב בשתי חברות ביטוח נפרדות.

אך בנוגע לזהות חברת הביטוח אשר תכסה את הפוליסה בעבורכם, חשוב לדעת כי על אף ייחודיות הביטוח אין זה אומר שחברות הביטוח השונות אינן רגילות לביטוח זה ומציעות ביטוחים בהתאם. לכן, אנו ממליצים לעשות סקרי שוק ובדיקות שונות בין החברות השונות וכן להתמקח באופן הדומה לאופן בו אנו פועלים עם כיסוי ביטוחי רגיל.

 

לסיכום

ביטוח נגרר הוא ביטוח חובה מבחינה חוקית לכל אלו אשר מחזיקים כלי רכב אשר אינו יכול לנסוע באופן עצמאי אלא זקוק להתחברות לרכב מנועי אשר יאפשר את תנועתו ממקום למקום.

פוליסות הביטוח מקבילות לאלו הקיימות בשוק הרכב ונעות בין ביטוחי חובה המינימלים לביטוחים מקיפים שונים. על אף שהדבר אינו ידוע בהכרח, החזקה ושימוש של כלי רכב נגרר בלי ביטוח חובה חושף אתכם לקנסות ועונשים שונים.

אך הצד החיובי, הוא כי עלות הביטוח אינה גבוהה באופן יחסי.

אומנם עלות הביטוח משתנה ותלויה בגודלו ושוויו של הרכב הנגרר, אך כאשר מדובר ברכב נגרר פרטי אשר הינו לרוב קטן המחיר השנתי יהיה לרוב כמה מאות שקלים בלבד.

על מנת לוודא כי אתם משלמים מחיר הנמוך ביותר בעבורכם עליכם להשוות למול מספר חברות ולנסות לשאוף לאחד את הביטוח יחד עם ביטוחי הרכב הממונעים אשר ברשותכם, מאחר ובשל עלותו הזולה של הביטוח לכלי רכב נגרר סביר כי יציעו הצעת חבילה אטרקטיבית יחד עם ביטוח יקר יותר כמו ביטוח של כלי רכב מנועי.

תמונה של קובי ענבר
נשמח לעמוד לשרותכם בכל נושא
השאירו את פרטיכם
ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם
כתבות נוספות בנושא
ארנפלד סוכנות לביטוח בע
5.0
מבוסס על 34 ביקורות
מיקה בכר
מיקה בכר
רוצה להודות לענבר,עלמקצועיות לחא פשרות.בתור אחת כמוני שלא מבינה בתחום..הרגשתי נח לשאול הכל והכל נענה בהסברים מפורטים. והכל בסבלנות.הכל בהתאמה אישיתאז תודה. ממליצה בחום
Danny Frydman
Danny Frydman
ענבר הגלתה כסוכנת נעימה, מקצועית ועניינית. היא עזרה לנו הן בזיהוי פוליסות מיותרות והן בייעול הפוליסות הקיימות ובכך סייעה לנו לחסוך כסף כל חודש. היא נטעה בנו את התחושה שיש על מי לסמוך גם בעתיד.
immoavi
immoavi
שירות מעולה , איכפתיות , ליווי והתמדה לאורך שנים, חריצות ומסירות. בקיצור שווה בהחלט
איציק דוידיאן
איציק דוידיאן
חייב לומר שעינבר מקסימה וכייף לדבר איתה בנוסף לכך גם מקצועית מאוד.ממליץ בחום
shlomi nahmias
shlomi nahmias
שירות אישי ומקצועי מכל הלבעינבר סוכנת מצויינת תמיד עם רצון לעזור ולספק כמה שיותר מידע
js_loader
שלום, אני מעוניינ/ת לייצור קשר עם סוכן ביטוח, אשמח לקבל פרטים.