ארנפלד סוכנות לביטוח
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 45 ביקורות
js_loader

קצבה מוכרת – כל הדרכים לחיסכון במס

קצבה מוכרת, אשר נועדה למנוע כפל תשלומי מס, יכולה להיות מכרעת עבור כל חוסך, שכן מאפשרת פטור ממס לקצבה עד שיעור של 4,425 שקלים מדי חודש. מה שייתכן ויניע אתכם לבצע את הבדיקה, היא שלא מדובר על מתנה מהשמיים, אלא פטור הניתן בשל תשלום מס כפול. בואו לבדוק, האם אתם זכאים להכרה של קצבה מוכרת?

 

קצבה מוכרת – לא מסובך כמו שנשמע

סעיף 9א לפקודת מס הכנסה מגדיר קצבה מוכרת כשם כללי לכספים ששולמו על ידי גורם כלשהו, לקופת החיסכון של חוסך, ושחויבו במס בעת הפקדתם.

הרציונל העומד מאחורי הכרה זו הוא הרצון למנוע תשלום מס כפול על כספי חיסכון, שמגיעים לחוסך שעבד למענם קשה. יש לציין כי קצבה לא תוכר כפטורה ממס ככל שהופקדה לקרן פנסיה ותיקה.

 

למה זה חשוב?

קצבאות מוכרות זוכות לפטור מלא מתשלום מס, בשל התשלום בעבר, בשיעור העומד על עד 4,425 שקלים בחודש.

משכך, ככל שקצבת הזקנה של החוסך עולה על סכום זה, בין אם שיעורה עומד על 6,000 שקלים ובין אם רחוקה מהתקרה ומגיעה לכדי 16,000 שקלים מדי חודש, הוכחת תשלום מיסים, בעד חלק מהקצבה, יכול להפחית משמעותית את שיעור המס אותו תשלמו.

ישנם מספר מצבים בהם קצבה תוגדר כקצבה מוכרת, ומשכך, תהא פטורה ממס.

 

מצב א' – הפקדה העולה על שיעור 7.5% מטעם המעביד

ככל שמעסיק מפקיד בעבור חסכונותיו הפנסיוניים של עובד סכומים העולים על שיעור של 7.5%, הוא יחויב בתשלום מס בעבורם. משכך, במועד קבלת הקצבה, תוגדר הקצבה כמוכרת, השוללת צורך לתשלום מס נוסף. יש לציין כי לשם קבלת ההטבה, על המעסיק לעדכן את חברת הביטוח כי מדובר על כספים אשר בוצעה לגביהם זקיפת הכנסה.

 

מצב ב' – הפקדות משכר הגבוהה מהשכר הממוצע במשק

נכון לשנת 2020, עומד השכר הממוצע במשק על 10,551 שקלים. החוק קובע כי כל הפקדה של עובד, אשר חוצה את רף 7% מהשכר הממוצע במשק (738 שקלים, נכון ל – 2020), תחויב בתשלום מס, אשר תוכר כקצבה מוכרת בהמשך. יש לציין כי רק שיעור ההפקדות אשר עולה על הסכום הנקוב יזכה להיחשב כקצבה מוכרת.

 

מצב ג' – פיצויים בשיעור העולה על 34,900 שקלים

תקרת הפיצויים הפטורה ממס, המתעדכנת מדי שנה, עומדת על 34,900 שקלים, נכון לשנת 2020.

משכך, כל סכום אשר יופקד בקופת הפיצויים מדי שנה, החורג מסכום זה, יגרור תשלום מס, אשר בעתיד יביא להכרה כקצבה מוכרת. יש לציין כי דרך זו אינה רלוונטית לכל אדם, לאור דרך חישוב הפיצויים.

מדי חודש, מפריש מעסיק שיעור של 8.3%, כך שמדי שנה, סך הפרשות המעסיק לפיצויים שווה למשכורת חודשית אחת. משכך, שימוש בדרך זו אפשרי רק למכניסי שכר חודשי העולה על 34,900 שקלים.

 

מצב ד' – משיכת כספיי פיצויים בעת פיטורין

לאחר פיטורין, או לאחר סיום יחסי העסקה המאפשרים זאת, יכול אדם למשוך את כספי הפיצויים שלו, משיכה אשר מביאה להתחשבנות מול רשות המיסים. ככל שזו בוצעה, והכספים עברו לקופת חיסכון חדשה, בעת הגעה לגיל פנסיה לא יהא על החוסך לשלם מס נוסף, שכן מדובר על קצבה מוכרת.

יש לציין שלא מדובר על רצף קצבה או פיצויים. מצב זה יחול רק כאשר בוחר החוסך למשוך את כספיי הפיצויים ולהעבירם לקופה על שמו. ככל שהחוסך יהיה מעוניין למשוך את הכספים בטרם עת, הוא יהיה חייב גם בתשלום מס רווח הון.

 

שונות – ירושה, עצמאים והפקדה בגמל להשקעות

ככל שמנוח מקורב החליט להעביר אליכם את כספי הפנסיה שלו, תוכלו להפוך אותם לקצבה מוכרת בטווח רחוק.

באם יחליט היורש להפקיד את כספי החיסכון בחיסכון חדש על שמו, הוא יוכל לפדותם בהגיעו לפנסיה ללא תשלום מס. יש לציין כי אפיק זה אינו נפוץ, שכן מעטים אלו השומרים ירושות שהתקבלו עד לגיל הפנסיה.

כמו כן, ככל שמדובר על מפקיד באופן עצמאי לקופה, כל תשלום החורג מ – 34,848 שקלים בשנה יוגדר כקצבה מוכרת.

לבסוף, קיימת אפשרות הפקדת כספים בקופת גמל להשקעות. מדובר על פלטפורמת השקעות חדשה, הממצבת עצמה כאחת הכדאיות בשוק. מדובר על חיסכון המאפשר נזילות קבועה, ולאחר הגעה לגיל 60, יוכל החוסך להעביר את היתרה לקופה אחרת, תוך קבלת קצבה חודשית פטורה ממס.

 

סיכום

ישנן סיבות רבות לקבלת הכרה כקצבה מוכרת, אשר יכולה לחסוך לכם לא מעט כסף. בין אם מדובר בכסף שהתקבל בירושה, הפרשות העולות על הנקוב בחוק ואף הפקדה בגמל להשקעה, תכנון חכם, צופה פני עתיד, יוכל להשתלם לכם.

תמונה של קובי ענבר
נשמח לעמוד לשרותכם בכל נושא
השאירו את פרטיכם
ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם
כתבות נוספות בנושא
ארנפלד סוכנות לביטוח בע
5.0
מבוסס על 45 ביקורות
אמילי רוטברט
אמילי רוטברט
ענבר האלופה, דואגת לנו כל שנה לעדכן הנחות בביטוחי הבריאות, תמיד בקשר איתם כשאנחנו צריכים, אם יש בעיה היא מעדכנת אותנודאגה להעביר אותנו לפנסיות וקרנות השתלמות במינימום דמי ניהולשירות מעולה
Jenny R
Jenny R
ממליצה בחום על ענבר המהממת.זמינה תמיד לכל שאלה, מסבירה בבהירות ונעימות הכל. מקצועית, מסודרת, אמינה.המלצה חמה חמה ❤️‍🔥❤️‍🔥
Alon Leibovich
Alon Leibovich
אחלה סוכנת ביטוח - מוודאת שכשיש דברים חשובים, אנחנו יודעים. מומלצת
Guy Dolev
Guy Dolev
ענבר היא ללא ספק אחת מסוכנות הביטוח המקצועיות והיסודיות שפגשתי.פשוט תענוג לעבוד איתה
Tom Bar
Tom Bar
ההבדל בין עינבר לבין שאר סוכני הביטוח הוא האכפתיות האמיתית, והמקצועיות לכל אורך הדרך. תודה על הטיפול המסור, העדכונים השוטפים בתיק, והליווי הצמוד! 5 כוכבים זה מעט :)
js_loader
שלום, אני מעוניינ/ת לייצור קשר עם סוכן ביטוח, אשמח לקבל פרטים.