ארנפלד סוכנות לביטוח

ביטוח רכב

בשעה טובה קניתם רכב! רגע לפני שאתם מתניעים ויוצאים לדרך, עליכם לרכוש ביטוח רכב שיסייע לכם לשמור על בטיחותכם בכביש וגם ישלים את החובות הנדרשות כלפיכם כנהגים על פי חוק. כיצד תבחרו בביטוח המתאים ביותר על סמך ההבדלים בין כיסויים וחברות ביטוח שונות? במאמר הבא נסייע לכם להבין מה לבדוק וממה להיזהר ביצירת ביטוח לרכב.

 

ביטוח רכב חכם, שקול ומשתלם

רובנו מסתכלים על ביטוח ככל חוזה שרירותי שמספק תנאים פורמליים למצבים שונים.

אלא שבעולם דינמי ואף רווי בתרחישים שונים כמו עולם הרכב, לדפדף בפוליסה ולספק את חתימתנו עליו זה פשוט לא מספיק.

הדרך הטובה ביותר לרכוש ביטוח, כל ביטוח, תהיה לבחון האם התנאים האמורים בו מתאימים לנו באופן אישי, להרגלים, ההעדפות והצרכים השונים.

גם בביטוח רכב כמו בכל ביטוח אחר, יהיה צריך לקחת בחשבון שינויים עתידיים שאולי יתרחשו לאורך חיי הפוליסה וזקוקים להכתבה של תנאים מסוימים, לצד שורה של אירועים אפשריים שיינתן להם כיסוי יחד עם גובה השתתפות עצמית ידוע מראש.

 

ביטוח חובה לרכב

על פי פקודת ביטוח רכב מנועי שנקבעה בשנת 1970, מחויב כל רכב מנועי בישראל לרכוש ביטוח חובה.

חוק זה מלווה גם בקנס או חלופת מאסר למי שיפר אותו, אך הסכנה החמורה והמשמעותית ביותר תהיה היעדר כיסוי לאדם שנפגע בנזקי גוף והיה מעורב בתאונה עם הרכב שלנו.

 

הכיסוי הביטוחי

הכיסוי הביטוחי שמספק ביטוח החובה ניתן לכל אדם שנפגע בפגיעה פיזית מהתאונה עצמה ללא כל קשר לאשמתו של הנהג בה.

זה יכול להיות גם נוסע באותו הרכב, הולך רגל, נהג מרכב מעורב וכמובן הנהג ברכב עצמו ובעל הביטוח.

בעת התאונה ככל שנגרם נזק גופני, יש לתבוע את ביטוח החובה של הנהג על מנת לקבל כיסוי כספי שיכסה על ההוצאות הכלכליות הכרוכות בבדיקות, אשפוזים, תרופות ותקופת החלמה.

 

אדם שמבצע תאונה ולא רכש ביטוח חובה

אז מה יקרה לאדם שמבצע תאונה ולא רכש ביטוח חובה? הוא כמובן יוציא מכיסו כל הוצאה שתיתבע ממנו משפטית ולא תהיה לו כל דרך להתמודד עם פגיעות גוף שונות שנגרמו לו עצמו ולמעורבים הנוספים.

חשוב לציין שביטוח זה לא מכסה בשום מקרה נזקי רכוש – גם אם רכבכם הוא זה שניזוק בתאונה.

 

הבדלים בין כיסויי ביטוח החובה בחברה כזו או אחרת

ומה ההבדלים בין כיסויי ביטוח החובה בחברה כזו או אחרת? בביטוחי החובה לרכב, הפוליסות אחידות כמעט לחלוטין כך שהבחירה אמורה להישען בעיקר על המחיר של חברת הביטוח.

מהסיבה הזו, אם הוצע לכם ביטוח חובה שמתיימר להבטיח כיסוי מקיף ומורחב אך המחיר יקר יותר, עדיף שלא להתפתות ולדחות בנימוס את ההצעה.

לפי חוק הפלת"ד הקובע כי כל נפגע בתאונת דרכים בישראל זכאי לתבוע את ביטוח החובה ולקבל פיצויים, הכיסוי המסופק בביטוחים אלה הוא אחיד.

 

חשוב להכיר

עניין נוסף וחשוב לא פחות הוא תזמון ההצטרפות. מבחינה חוקית, אין לנסוע ברכב כלשהו ללא ביטוח חובה ולכן כבר עם רכישת הרכב יש לבצע העברת בעלות גם לביטוח חובה, או לרכוש אחד שיכנס לתוקפו כבר מדקות הנהיגה הראשונות על הרכב.

כמו כן, העתק (או הטופס המקורי) של ביטוח החובה חייב להימצא בכל עת בתוך הרכב. אל תצאו לנהיגה לפני שתוודאו שכל הניירת הרלוונטית והמעודכנת נמצאת בתוך הרכב.

 

ביטוח רכב צד ג'

אם את ביטוח החובה קיימת חובה לרכוש, ביטוח צד ג' הוא בגדר "ביטוח רשות", שמספק הרחבה לכיסוי הביטוחי לרכב אמנם אך אפשר גם לוותר עליו.

ביטוח זה מכסה פגיעות רכוש של צד ג' כתוצאה משימוש ברכב, דהיינו של רכוש שאינו שלכם ושרכבכם פגע בו.

זה יכול להיות רכב אחר שניזוק בתאונה מולכם, גדר ביתית שנהרסה בתאונה או אפילו מראה ש"הורדתם" לרכב שכן ביציאה מהחנייה.

 

מדוע חשוב לבטח רכוש של אדם

מדוע חשוב לבטח רכוש של אדם שאנו כלל לא מכירים ועל אחת כמה וכמה כאשר לא מדובר בביטוח עם חובת הצטרפות? חוסר הכיסוי בביטוח צד ג' חושף אתכם לתביעה מהצד השני ומכאן להפסדים כלכליים משמעותיים.

הרי כל פנס שבור, מראה או גם שריטה קטנה שנגרמו לרכב היוקרתי של השכנים עשויים לחייב אתכם בעלויות עתק ולכן היעדר ביטוח זה הוא בגדר הסיכון האישי שתהיו מוכנים לקחת בעבור אירועים כאלה.

 

ביטוח צד ג' מעניק גם סיוע משפטי במידת הצורך

צד ג' עשוי להיות גם גוף ציבורי כמו המועצה המקומביטוח צד ג' מעניק גם סיוע משפטי במידת הצורךית או העיריה במקרה שבו נכנסתם בעמוד תאורה או ספסל וגם גורם עסקי אם רכבכם התנגש בחנות שלו.

הנזקים הללו יהיו על אחריותכם הבלעדית ועלולים להתבטא בעלויות גבוהות פי כמה וכמה מאלו של הביטוח צד ג' עצמו.

ביטוח צד ג' מעניק גם סיוע משפטי במידת הצורך, כך שתהיה דרך להתמודד עם גורמים גדולים ומשומנים מכם.

 

ההבדל בביטוחי צד ג' בין חברות הביטוח השונות

אז מהו ההבדל בביטוחי צד ג' בין חברות הביטוח השונות? בעיקר גובה הכיסוי המקסימלי וגובה ההשתתפות העצמית בכל אירוע של תאונה.

כאן צריך לקחת בחשבון שגובה הכיסוי המקסימלי אמור להכיל כל מקרה, גם של כזה שבו גרמתם לטוטאל לוס של ג'יפ יוקרתי או לריסוק של חנות שלמה.

 

דבר נוסף שצריך לבדוק

דבר נוסף שצריך לבדוק הוא שבעת הצורך יהיה קל להפעיל את הביטוח ושרמת הזמינות של החברה והמענה שהיא מספקת הם מצוינים, גם במקרה של תאונה קלה.

כמו כן, ביטוחי צד ג' מומלצים בדרך כלל לרכבים ישנים בהם לא משתלם לבצע ביטוח מקיף, שכן הוא מספק כיסוי לגורם אחר שנגרם לו נזק ולא לרכב האישי או הרכוש שלכם.

 

ביטוח מקיף לרכב

ביטוח מקיף כשמו כן הוא – מקיף את כל סוגי הנזקים שנוצרו לרכב כתוצאה מתאונה, אסון טבע, פגיעה משריפה או התפוצצות של הרכב, תרחישי וונדליזם ועוד שלל סכנות נדירות אך אפשריות העלולות להתרחש.

ביטוח זה נוצר כאשר גובה התיקון הנדרש לרכב לפני ההשתתפות העצמית הוא אכן משתלם, גם במקרים של טוטאל לוס שבהם יתקבל רכב חדש עד לקניית רכב אחר.

 

הדבר החשוב ביותר בנוגע לביטוח

הדבר החשוב ביותר בנוגע לביטוח המקיף הוא העובדה שלכאן מתנקז עיקר ענף ביטוחי הרכב.

ההבדלים בין הכיסויים, האפשרויות והמחירים הוא עצום ומגוון, כך שכל נהג יצטרך להבין מהו סוג הכיסוי המתאים לו ועל מה אפשר לוותר כדי לשאוף לקבלת מחיר נמוך יותר על הפוליסה.

 

רכב ישן מאוד

אם מדובר ברכב ישן מאוד, לא בטוח שעלויות התיקון שלו ישתלמו ממילא ולכן הביטוח לא תמיד כדאי.

גם ברכבי יוקרה מאוד מסוימים לא מדובר בביטוח כדאי ולכן צריך לבדוק בצורה יסודית את השתלמות הביטוח, לפני שמגשימים חלום ורוכשים פרארי או פורשה למשל.

 

הרחבות לביטוח המקיף

חברות הביטוח מציעות הרחבות לביטוח המקיף כמו למשל ביטוח שמשות, קבלת סכום לרכישת רכב בשווי הרכב הישן במקרה של גניבה, קבלת רכב חלופי, ביטוח רדיו, ביטוח נגרר ועוד.

בכל אחד מהם חשוב להבין מה בדיוק כולל כיסוי: ביטוח שמשות לדוגמה איננו מכסה גגות שמש ברכב ואילו במקרי גניבה הפיצוי מתקבל בפועל רק לאחר 30 ימים שבמהלכם תזדקקו וודאי לרכב חלופי.

 

בשורה התחתונה

ביטוח רכב הוא עולם יחסית פשוט להבנה, אך דורש העמקה יסודית על מנת למטב אותו באופן אישי ככל האפשר.

אם לא מדובר ברכב הראשון שלכם ויש לכם היסטוריית תביעות טובה, תוכלו לקבל בשוק מחירים מעולים ולוודא שהכיסוי שעליו חתמתם בפוליסה אכן מתאים לכם.

 

לסיכום

רצוי לבדוק לפחות 2-3 חברות ביטוח שונות ולקבל החלטה לגבי כיסויים נוספים שלא תרצו לוותר עליהם.

רצוי לקחת יום או יומיים כדי לחשוב על הצעת הפוליסה שקיבלתם ולא לספק לאף חברה תשובה מיידית.

כמובן שהבדלי המחירים משתנים מאוטו לאוטו אך גם מאדם לאדם ביחס להרגלי הנהיגה, היסטוריית המבוטח ואפילו יכולת המיקוח האישית. נשמח לסייע לכם בביצוע השוואת הביטוחים ובחירת הביטוח האפקטיבי ביותר עבורכם.

כתבות נוספות בנושא

מחיר ביטוח רכב

ביטוחי הרכב מכילים בתוכם שלושה סוגי ביטוחים: חובה, מקיף וצד ג', לכל אחד מהם משמעות, כיסוי וגם עלויות משתנות שהנהג אמור לבחור בחכמה משנה לשנה.

קרא עוד »
ביטוח חובה וצד ג

השימוש ברכב כולל סוגים רבים של הוצאות הנלוות לו – חלק כמו ביטוח חובה וצד ג' או מקיף, חלק נובעות מכמות השימוש וחלק נובעות מעצם

קרא עוד »
אדם מחזיק מפתח רכב שחור
עבר ביטוחי רכב

עבר ביטוחי רכב עשוי להיות ההבדל המרכזי שבין ההחלטה על רכישת רכב מיד שניה שכבר ראינו ובדקנו, לבין ויתור על אותו הרכב וכניסה לתהליך החיפושים

קרא עוד »
גניבת-רכב
גניבת רכב

גניבת רכב היא ככל הנראה אחת מפעולות הפשיעה הנפוצות ביותר ברחבי ישראל. דגמי הרכבים "הגניבים" ביותר משתנים עם הזמן וגם תדירות הגניבות ומיקומן הגיאוגרפי, אך

קרא עוד »
הצעת-מחיר-ביטוח-רכב
הצעת מחיר ביטוח רכב

בין 200-300 אלף מכוניות חדשות עולות בכל שנה לכבישי ישראל ומצביעות על קצב רכישה עצום, מה שקובע תדירות גבוהה מאוד לקבלת הצעת מחיר ביטוח רכב

קרא עוד »
הקפאת-ביטוח-רכב
הקפאת ביטוח רכב

טסים לחו"ל לתקופה ארוכה? הרכב נגנב? עבר טוטאלוס? החל מחודש ספטמבר 2021 תוכלו לבצע הקפאת ביטוח רכב שתאפשר לכם להתמודד עם כל מצב שבו לא

קרא עוד »
נהג צעיר - כיסוי ביטוח זמני
כיסוי זמני לנהג לצעיר

כל נהג במדינת ישראל, מחויב בביטוח חובה לרכב על פי חוק, כאשר קיימים ביטוחים נוספים מומלצים אשר אינם מעוגנים בחקיקה ואינם מהווים חובה על פי

קרא עוד »
הצעה לביטוח רכב מסוכן לאחר תאונה
הצעה לביטוח רכב

קבלת הצעה אטרקטיבית מחברת הביטוח אינה מזל אלא עבודה מתודית ויעילה למול חברות הביטוח ואינה שונה מהאופן בו נכון לפעול למול חברות גדולות אחרות כמו

קרא עוד »
מכונית קטנה על שטרות של יורו
ביטוח מקיף לרכב

מהם כל סוגי הביטוחים לרכב, מה כל ביטוח מכסה, היקפי כיסוי ומידע על השתתפות עצמית. כל זאת במאמר הבא שלפניכם.   ביטוח חובה החוק בישראל

קרא עוד »
השכרת רכב בארץ
השכרת רכב בארץ – המדריך המלא

האוטו במוסך, אתם נוסעים לטיול רחוק והמכונית המשפחתית לא מכילה את כולם כולל המטען, מכרתם את הרכב הישן והרכב החדש עדיין לא הגיע, הוצאות אחזקת הרכב כבדות עליכם, החלטתם למכור

קרא עוד »
ליברה ביטוח
ליברה ביטוח – חדשנות?

מהי התקופה הכי מעצבנת בשנה? זהו ככל הנראה הרגע בו מתקרבת פוליסת הביטוח על הרכב לסיומה ואתם צריכים להתחיל ולחפש הצעות לביטוח לקראת השנה הקרובה.

קרא עוד »
ביטוח צד ג
ביטוח צד ג'

ביטוח צד ג' הוא ביטוח כנגד נזקים שיגרמו לרכוש או רכבים אחרים בזמן שתאונה תגרם באשמתכם חס וחלילה.

קרא עוד »
שלום, אני מעוניינ/ת לייצור קשר עם סוכן ביטוח, אשמח לקבל פרטים.