Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 34 ביקורות
js_loader

השכרת רכב בחו"ל – נקודות חשובות

השכרה של רכב בחו"ל מאפשרת לנו ניידות, תחושה של עצמאות וחופש, אפשרות להגיע למקומות רבים שאליהם קשה להגיע בתחבורה ציבורית, נוחות, ואפשרות להכיר את היעד שבחרתם בקצב שלכם. אך אם לא תכירו היטב את כללי המשחק של השכרת רכב בחו"ל, השכרת הרכב עלולה להיות חוויה בלתי נעימה והרבה יותר יקרה.

 

רוצים להזמין רכב בחו"ל – 14 טיפים שחשוב לדעת

את הרכב מומלץ לשכור מהארץ ולא להמתין עד שתגיעו אל היעד בחו"ל. רצוי לא לחכות לרגע האחרון ולהזמין מספיק זמן  מראש, הזמנת הרכב מראש תאפשר לכם ליהנות ממגוון גדול של סוגי רכבים ולעתים גם ממחירים אטרקטיביים יותר. רכבים ידניים נפוצים במדינות אירופה יותר מאשר רכבים עם גיר אוטומטי, אם אתם מעוניינים ברכב אוטומטי, חשוב להזמין מוקדם כדי להבטיח שהרכב האוטומטי יהיה במלאי.

חשוב לבחור חברות השכרה בעלות מוניטין, ישראליות או בינלאומיות, שלהם יש סניפים בשדות התעופה או בערים שאליהם אתם מגיעים.

ערכו השוואה בין מספר חברות להשכרת רכב. שימו לב לערוך השוואה על בסיס נתונים שווים כמו הגבלת קילומטר, סוג הרכב, מדיניות החברה לגבי כבישי אגרה, ביטוח הרכב ואפשרויות של הכיסוי הביטוחי ותוספות נוספות העלולות לייקר את המחיר.

חשוב לבחור חברת השכרה אשר מספקת שירות ותמיכה עשרים וארבע שעות ביממה.

הגיל המינימלי להשכרת רכב הוא גיל עשרים ואחת, אך רוב חברות ההשכרה דורשות כי הנהג יהיה בן עשרים וחמש שנים, לפחות, בעל רישיון נהיגה ישראלי ובינלאומי ומחזיק בכרטיס אשראי בין לאומי. יש חברות השכרה אשר יסכימו להשכיר רכב לנהג צעיר יותר או לנהג מעל גיל שבעים, אך יידרשו עבור זה תוספת תשלום.

רוב חברות ההשכרה דורשות רישיון נהיגה בינלאומי. במספר מדינות באירופה רישיון הנהיגה הפלסטיק של ישראל מוכר במדינות רבות כרישיון בינלאומי. כדי לבדוק האם היעד שלכם מכיר ברישיון הנהיגה הישראלי כבינלאומי, עיינו ברשימת המדינות המופיעה באתר של משרד בתחבורה.

מומלץ לתכנן את מסלולי הטיול לפני שאתם שוכרים את הרכב. כך תוכלו לדעת האם במסלולי הטיול כלולים כבישי אגרה הדורשים תשלום מיוחד עבור הנסיעה בהם. אם כן, בררו מהי המדיניות של החברה באשר לכבישי האגרה. שימו לב, רוב חברות ההשכרה יידרשו מכם את התשלום כעבור הנסיעות האלו כאשר תחזירו את הרכב.

בדקו את מזג האוויר במועד הטיול ביעדים שאליהם תגיעו. אם במקומות שבהם אתם מתכננים לטייל צפוי מזג אוויר סוער, שלגים או תנאי מזג אוויר קיצוניים אחרים, בדקו האם החברה מציידת את הרכב בהתאם, האם היא מספקת צמיגי חורף, שרשראות שלג וכו'. לעתים, בהתאם לתנאי מזג האוויר, כדאי לשקול השכרה של רכב שטח מסוג 4X4 , רכב שיעניק לכם חווית נסיעה בטוחה יותר.

אם אתם בוחרים באיסוף של הרכב בשדה התעופה, שימו לב כי לא כל חברות ההשכרה מחזיקות משרדים בשדה התעופה. לעתים נציג של חברת ההשכרה ימתין לכם בשדה התעופה וייקח אתכם אל המשרדים הנמצאים במקום מרוחק. אם הגעתם עם ילדים או עם הרבה מזוודות, האפשרות הזו עלולה להכביד עליכם. ולכן חשוב לבדוק זאת לפני ששוכרים רב מחברה מסוימת.

בחרתם חברה, בקשו הצעת מחיר. רוב חברות ההשכרה שולחות הצעת מחיר מסודרת הכוללת גם את הכיסויים הביטוחיים. שימו לב איזה כיסויים ביטוחיים מציעה החברה, קראו את ההצעה בעיון ושימו לב לאותיות הקטנות. לעתים באותיות הקטנות מתחבאים סעיפים אשר עלולים לייקר את המחיר הראשוני שמציעה החברה.

אם אתם מגיעים עם ילדים קטנים חשוב לברר האם החברה משכירה מושב בטיחות לילדים והאם יש לשלם על כך תשלום נפרד, בדרך כלל תידרשו לשלם עבור התוספת הזו.

שימו לב האם יש הגבלת קילומטרים. רוב חברות ההשכרה אינן מגבילות את מספר הקילומטרים, אך אם יש הגבלת קילומטרים ותחרגו ממנה, זה עלול לעלות ביוקר.

אם אתם עוברים בין מדינות שונות, בדקו האם חברת ההשכרה מאפשרת לעבור עם הרכב למדינות שכנות. יש חברות השכרה שדורשות עבור האישור תוספת מחיר שאותו יש לשלם מראש.

אחרי שביצעתם את ההזמנה דרך הרשת וקיבלתם עליה אישור, מומלץ להתקשר לחברה ולוודא שההזמנה אכן נקלטה ואושרה.

 

איך לבחור רכב להשכרה?

הזמנה של רכב שכור מתבצעת לפי קבוצות רכב המחולקות בהתאם לקריטריונים הבאים: דגם הרכב, נפח המנוע. גודל תא המטען וסוג הדלק שהרכב צורך אינם מובטחים מראש. כאשר אתם מזמינים רכב, אתם מזמינים רכב מקבוצת רכב ולא דגם ספציפי, בעיקר כאשר אתם מבצעים את ההזמנה באמצעות האינטרנט או דרך נציג טלפוני.

להלן פירוט של קבוצות הרכב העיקריות:

קבוצה A –  בקבוצה זו כלולים רכבים קטנים וזולים, רובם ידניים. רכבים אלו מתאימים בדרך כלל לזוגות או למי שמוכן להתפשר על חווית הנסיעה במטרה להוריד את עלות ההשכרה.

קבוצה B – בקבוצה זו כלולים גם רכבים קטנים, אך מתקדמים יותר כמו, למשל, רכבי מיני אוטומטיים.

קבוצה C – בקבוצה זו נכללים רכבי סופר מיני בעלי תא מטען גדול יותר או רכבים תת משפחתיים.

קבוצה D –  בקבוצה זו נכללים רכבים גדולים יותר, גם משפחתיים, וכאן קל יותר לקבל רכבים אוטומטיים.

קבוצה E – בקבוצה זו כלולים רכבים משפחתיים גדולים המאובזרים היטב.

קבוצה F – קבוצה של רכבי מנהלים מסוגים שונים בעלי אבזור מרשים.

קבוצה G – בקבוצה זו כלולים רכבי פרמיום.

קבוצה H – בקבוצה זו כלולים רכבי יוקרה ומכוניות פאר כמו דגמים מתקדמים של וולוו, קאדילק ועוד.

קבוצה I – בקבוצה זו נכללים בעיקר מיני וואן, אבל קטנים יחסית.

קבוצות K וM – בקבוצות אללו נכללים מיני ואנים גדולים יותר וכלי רכב המיועדים להסעה של עד תשעה נוסעים.

כאשר אתם בוחרים רכב להשכרה עליכם לקחת בחשבון את מספר הנוסעים, את משך הנסיעות, את מספר הקילומטרים שאתם אמורים לנסוע, את הציוד הנדרש לאחסון בתא המטען ואת המחיר.

 

מהם הפרמטרים המשפיעים על מחיר הרכב

מחירי השכירות של רכבים משתנים בהתאם לסוג הרכב, לתקופת השכירות ולעונה.

במדינות אירופה רכבים בעלי גיר אוטומטי יקרים יותר מרכב בעלי גיר ידני.

גם מספר הדלתות של הרכב עשוי להשפיע על המחיר, רכב עם שתי דלתות עשוי להיות זול יותר מאשר רכב עם ארבע דלתות.

אם קיבלתם את הרכב והחזרתם אותם בשני מיקומים שונים, זה עלול לייקר את מחיר השכירות.

איסוף הרכב בשעות שונות עלול לייקר את המחיר. אם אתם, למשל, אוספים את הרכב בשעות הלילה זה עלול להיות יקר יותר מאשר איסוף בשעות הבוקר.

יש חברות המגבילות את מספר הקילומטרים. אם אתם מתכננים נסיעות ארוכות קחו בחשבון את הסעיף הזה או שלחילופין נסו לחפש רכב בחברת השכרה שאינה מגבילה את מספר הקילומטרים.

 

מעמד ההשכרה – 10 טיפים שחשוב לדעת

כאשר אתם מגיעים אל נקודת ההשכרה, שימו לב שאתם מצוידים בכל המסמכים הנדרשים: הסכם השכרה, רישיון נהיגה בין לאומי שאליו מצורף גם רישיון הנהיגה הישראלי, כרטיס אשראי בבעלות הנהג ודרכון.

בעת מעמד ההשכרה תקבלו טופס שעליו תידרשו לחתום. קראו היטב את הטופס, עברו על כל הסעיפים ואל תדלגו על האותיות הקטנות. שימו לב האם הטופס זהה בתכניו להסכם הראשוני שעליו חתמתם עוד בארץ. חשוב לדעת: לאחר החתימה על טופס ההסכם לא תוכלו לבצע שינויים כמו חיובים עבור תוספות שונות שאותם לא רכשתם בטופס ההזמנה ועוד.

פקיד החברה יציע לכם באדיבות תוספות של שירותים שונים בתשלום, אל תתפתו , בדקו היטב האם אתם זקוקים לשירותים אלו. חשוב לצין כי חלק מהשירותים אטרקטיביים  וחשובים כמו שירות סיוע בדרכים או מפתח רזרבי שיגיע עד אליכם אם איבדתם את המפתח המקורי והשכרת גגון, במיוחד אם יש לכם מטען רב.

כאשר אתם אוספים את הרכב בדקו האם יש עליו שריטות, דפיקות, מראות שבורות או בעיות אחרות. אם אתם מאתרים מפגעים, הודיעו לנציג החברה ודאגו שהוא יציין את זה בטופס החתימה. ליתר ביטחון, כדאי לצלם ולתעד את השריטות והמפגעים האחרים.

שימו לב האם יש גלגל רזרבי, ג'ק להגבהה ואביזרים נוספים הנדרשים להחלפת גלגל.

אם הגעתם בעונת החורף הסוערת, בדקו האם חברת ההשכרה נותנת לכם צמיגי חורף, אם לא דרשו זאת מהם.

בדקו באיזה סוג דלק יש לתדלק את הרכב. בדרך כלל  הבחירה היא בין מנועי בנזין למנועי הדיזל. מנועי הדיזל נפוצים מאוד באירופה ונחשבים למנועים חסכניים יותר.

אם אתם מתכוונים לנסוע בכבישי אגרה, בררו מהי מדיניות התשלום.  יש מדינות שבהן נדרשת מדבקה מיוחדת לנסיעה בכבישי אגרה ונסיעה ללא המדבקה גוררת קנסות כבדים. את המדבקות תוכלו לקבל בחברות ההשכרה, יש חברות המעניקות את המדבקות הראשונות ליום עד ליומיים ויש חברות המעניקות מדבקה לכל תקופת ההשכרה.

אם אתם מתכוונים לשתף נהג נוסף בנסיעה, יש להודיע על כך לחברת הביטוח. בדרך כלל תידרשו לשלם סכום נוסף עבור הנהג השני.

במעמד ההשכרה תידרשו לתת את פרטי כרטיס האשראי, גם אם תשלמו במזומן. כרטיס האשראי ישמש כערבון למקרה של נזקים ברכב. חברת ההשכרה גובה פיקדון מראש שאותו היא מבטלת כעבור שבעים ושתיים שעות לאחר החזרת הרכב.

 

כל מה שחשוב לדעת על הביטוח

חשוב לוודא שהסכם ההשכרה כולל ביטוח מקיף וביטוח צד שלישי.

חברות רבות מוסיפות ביטוחים נוספים הכלולים במחיר השכירות, חשוב לעבור על הסעיפים בהסכם הדנים בביטוח לבדוק אילו ביטוחים כלולים במחיר. אם ברצונכם להוסיף כיסוי שאינו כלול בהסכם, בקשו הצעת מחיר ובהתאם לכך לשקול אם להוסיף אותי וכיסוי הביטוחי.

ישנם חלקים ברכב המוחרגים בפוליסות ביטוח רבות והם אינם מכוסים במקרה של נזק כמו גג הרכב, ריפוד הרכב, שמשות, מראות, אובדן מפתחות, צמיגים, מרכב תחתון ועוד.

גניבת כבודה מהרכב השייכת לשוכר אינה כלולה בדרך כלל בכיסוי, אם זה חשוב לכם בקשו מהחברה להוסיף את זה לכיסוי הביטוחי, כמובן תמורת תשלום.

חשוב לדעת כי ביטוח הרכב אינו תקף בעלייה על מעבורת או על רכבת המובילה רכבים, כמו בשוויץ למשל. חלק מחברות הביטוח מתירות זאת, אך מדגישות כי סעיף זה אינו כלול בכיסוי הביטוחי.

חברות השכרה רבות מכניסות להסכם השכירות סעיף של השתתפות עצמית במקרה של נזק או גניבה. לעתים ההשתתפות העצמית יכולה להגיע לסכומים גבוהים ואפילו עד לאלפי יורו או דולר. כדי להימנע מכך אפשר לעשות, לפני הנסיעה, ביטוח הכולל החזר ההשתתפות העצמית. זהו ביטוח זול יחסית והוא מכסה נזקים רבים.

ביטוח החזר השתתפות עצמית אינו מבטל את תשלום ההשתתפות העצמית, אלא מאפשר לכם לקבל החזר עבור הנזק ששילמתם מהחברה המבטחת תמורת קבלות.

דרך נוספת להימנע מההשתתפות העצמית היא האפשרות לחתום על ביטול השתתפות עצמית. ביטול ההשתתפות עצמית מונע לחלוטין את התשלום לחברת ההשכרה במקרה של נזק תמורת תשלום יומי נוסף. חברות השכרה רבות יציעו לכם להוסיף את סעיף של ביטול ההשתתפות העצמית במעמד ההשכרה.

 

קרתה לכם תאונה בדרך, מה עושים?

אם עשיתם תאונה קלה שגרמה נזקים קלים לרכב כמו שריטה או דפיקה קלה, אין צורך להתקשר לחברת ההשכרה. כאשר תחזירו את הרכב נציגי החברה יעריכו את הנזק ויגבו מכם תשלום עבור תיקון הנזקים.

אם עשיתם תאונה שאינה מאפשרת לכם להמשיך בנסיעה שימו את הרכב בשוליים, התקשרו אל חברת ההשכרה ודווחו להם על התאונה. בדרך כלל עומדות לפניכם שתי אפשרויות, האחת, לחכות לרכב הגרר ולנסוע אתו והשנייה להשאיר את המפתח על הגלגל הקדמי ולחזור למלון או להמשיך אל היעד בכוחות עצמכם.

עליכם להיות בקשר עם חברת ההשכרה ולסכם אתם איך ומתי תקבלו רכב אחר, חלופי.

חשוב מאוד לצלם את הרכב הפגוע מזוויות רבות ככל האפשר ולתעד את הנזק שנגרם.

בחלק מהמדינות, בכל תאונה של רכב שכור או גניבה או כל נזק אחר יש לדווח על המקרה לתחנת המשטרה הקרובה, מוקדם ככל האפשר. בקשו העתק של דו"ח התלונה, כי ללא הדו"ח הזה לא תקבל מחברת הביטוח את החזר ההשתתפות העצמית או שסעיף ביטול ההשתתפות העצמית לא יהיה בתוקף.

אם עשיתם תאונה עם רכב אחר, החליפו פרטים עם הצד השני כמו מספר טלפון, מספר רכב, כתובת, שם של חברת הביטוח שלו ועוד. והעבירו את הפרטים אל חברת ההשכרה.

אם עשיתם ביטוח של החזר השתתפות עצמית. תידרשו לשלוח לחברת הביטוח את המסמכים הבאים:

  • דוח מפורט על הנזק, על התיקון ועל עלויות התיקון.
  • צילום של החשבונית ששילמתם על התיקון.
  • צילום רישיון הנהיגה של הנהג.
  • צילום של חיוב חברת האשראי המוכיח את המחיר ששילמתם.
  • תיאור התאונה.

 

מחזירים את הרכב, חמישה דברים שחשוב לדעת

לרוב חברות ההשכרה יש מדיניות זהה, אתם מקבלים את הרכב עם טנק דלק מלא וצריכים להחזיר עם טנק דלק מלא. אם לא תחזירו עם טנק מלא, חברות ההשכרה יחייבו אתכם על הדלק והמחיר שהם גובים עבור הדלק יקר בהרבה מהמחיר שתשלמו בתחנות הדלק.

חברות ההשכרה הגדולות מפעילות  תחנות החזרה הפועלות עשרים וארבע שעות ביממה, לעומתם יש חברות, קטנות יותר, שאינן פועלות מחוץ לשעות העבודה המקובלות. בחלק מהמקרים תידרשו לשים את מפתח הרכב בתיבה ייעודית. המשמעות היא כי חברות ההשכרה יבדקו את הרכב ללא נוכחותכם, לכן כדאי לכם לתעד ולצלם את הרכב לפני שאתם משלשלים את המפתח לתיבה.

אם החזרתם את הרכב לנציג של החברה, גשו אתו לבדוק את הרכב. אם לא נגרמו נזקים לרכב, וודאו שהנציג ממלא דו"ח שהחזרתם את הרכב במצב תקין.

עברו על הדו"ח שממלא נציג החברה וראו שכל הפרטים נכונים. בקשו העתק של הדו"ח ושמרו עליו.

החזירו את הרכב נקי. אתם לא חייבים לשטוף את הרכב לפני ההחזרה, אלא לאסוף לכלוכים ושאריות אוכל ואם המושבים מלאים בפירורים, אספו אותם. שימו לב, יש חברות הגובות קנס על החזרת רכבים מלוכלכים.

לסיכום, השכרה של רכב משדרגת מאוד את חוויית הטיול בחו"ל. אם תקראו בעיון את  ההנחיות ותפעלו בהתאם, תהליך ההשכרה יהיה קל, פשוט ונעים.

השכרת רכב בחול - נקודות חשובות
השכרת רכב בחול – נקודות חשובות
תמונה של קובי ענבר
נשמח לעמוד לשרותכם בכל נושא
השאירו את פרטיכם
ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם
כתבות נוספות בנושא
ארנפלד סוכנות לביטוח בע
5.0
מבוסס על 34 ביקורות
מיקה בכר
מיקה בכר
רוצה להודות לענבר,עלמקצועיות לחא פשרות.בתור אחת כמוני שלא מבינה בתחום..הרגשתי נח לשאול הכל והכל נענה בהסברים מפורטים. והכל בסבלנות.הכל בהתאמה אישיתאז תודה. ממליצה בחום
Danny Frydman
Danny Frydman
ענבר הגלתה כסוכנת נעימה, מקצועית ועניינית. היא עזרה לנו הן בזיהוי פוליסות מיותרות והן בייעול הפוליסות הקיימות ובכך סייעה לנו לחסוך כסף כל חודש. היא נטעה בנו את התחושה שיש על מי לסמוך גם בעתיד.
immoavi
immoavi
שירות מעולה , איכפתיות , ליווי והתמדה לאורך שנים, חריצות ומסירות. בקיצור שווה בהחלט
איציק דוידיאן
איציק דוידיאן
חייב לומר שעינבר מקסימה וכייף לדבר איתה בנוסף לכך גם מקצועית מאוד.ממליץ בחום
shlomi nahmias
shlomi nahmias
שירות אישי ומקצועי מכל הלבעינבר סוכנת מצויינת תמיד עם רצון לעזור ולספק כמה שיותר מידע
js_loader
שלום, אני מעוניינ/ת לייצור קשר עם סוכן ביטוח, אשמח לקבל פרטים.