ארנפלד סוכנות לביטוח

השכרת רכב בארץ – המדריך המלא

האוטו במוסך, אתם נוסעים לטיול רחוק והמכונית המשפחתית לא מכילה את כולם כולל המטען, מכרתם את הרכב הישן והרכב החדש עדיין לא הגיע, הוצאות אחזקת הרכב כבדות עליכם, החלטתם למכור את האוטו ולהיעזר במכונית שכורה, כל הסיבות האלו ועוד מביאים אתכם אל משרדי החברות העוסקות בהשכרת רכבים.

בישראל אין מחסור בחברות העוסקות בהשכרת רכב. חלק מהחברות מחזיקות צי גדול ומגוון של כלי רכב קטנים, חלק מהן מחזיקות צי קטן יותר, אך בכל חברה להשכרה שתבחרו רצוי להשקיע זמן ומחשבה לפני שאתם בוחרים את החברה ואת הרכב להשכרה.

 

למה חשוב לשים לב כאשר שוכרים רכב

את התהליך של השכרת הרכב אפשר לחלק לשלושה שלבים:

  • השלב הראשון – מחקר שוק ובדיקה לפני שמחליטים באיזו חברה לשכור.
  • השלב השני – בדיקה של הצעת המחיר.
  • השלב השלישי – פגישה עם המכונית.

 

מה חשוב לבדוק לפני ששוכרים רכב?

אם אתם צעירים או שאתם רוצים לצרף נהג נוסף צעיר, בדקו מהו הגיל המינימאלי המותר להשכרת רכב בחברות ההשכרה השונות והאם תידרשו להוסיף כסף בשל ההוספה של נהג צעיר.

בחנו את הצרכים שלכם והחליטו על סוג הרכב ועל גודלו. חשוב להתאים את בחירת הרכב למספר הנוסעים, לסוג הנוסעים, ילדים או מבוגרים, וליעד הנסיעה.

אם יש לכם מטען – בחנו את גודל תא המטען, את תא הנוסעים, האם הוא מרווח מספיק ואת נפח המנוע.

ודאו מראש את מגבלת הקילומטרים להשכרה יומית או שבועית ומהו התשלום שיידרש מכם על כל קילומטר מעבר לתקרה היומית.

בדקו האם כל הביטוחים כלולים במחיר ההשכרה ובקשו פירוט של הביטוחים הניתנים לכם. שימו לב מהם הכיסויים הביטוחיים שאתם מקבלים, האם יש ביטוחים הדורשים תוספת מחיר, מה כולל הביטוח ומהו גובה תשלום הפיצוי בעת הצורך.

בדקו את גובה ההשתתפות העצמית במקרה של נזק או גניבה. כדאי גם לברר האם קיימת אופציה לביטול ההשתתפות העצמית או להקטין אותה, ואם כן האם הביטול ישפיע על מחיר ההשכרה היומי ובכמה.

בדקו את מדיניות החברה באשר לנסיעה בכבישי אגרה כמו כביש 6 או מנהרות הכרמל ולגבי קנסות חניה.

האם אתם זקוקים לשירותים נוספים? שימו לב שלא כל חברות ההשכרה כוללות את השירותים הנוספים במחיר. שירותים נוספים יכולים להיות, גגון, השכרה של כיסא תינוק או מכשיר ניווט לווייני. הגדירו לעצמכם לאילו שירותים נלווים אתם נזקקים ובדקו האם חברת ההשכרה מספקת את השירותים האלו, האם היא דורשת עבורם מחיר נוסף ומהו.

טיפ שלנו: בעידן הוויז, כדאי לוותר על מכשירי ניווט לווייני, במיוחד אם החברה דורשת עבורו תוספת מחיר.

התאמה ללקוח – מספר חברות השכרה מתאימות את תנאי ההשכרה לאורח החיים והשקפת העולם של הלקוחות שאתם הם עובדים כמו למשל ללקוחות דתיים. אם אתם שוכרים רכב לתקופה ארוכה, למעלה משבוע, אך אינכם נוסעים בשבת, שימו לב האם חברת ההשכרה פוטרת אתכם מתשלום עבור יום השבת, יום שבו אינכם משתמשים ברכב השכור ברוב היום.

שירות לקוחות – רמת השירות שמעניקה החברה הוא אחד הפרמטרים החשובים לבחירה של חברת ההשכרה. חפשו המלצות על החברה בין חברים וידידים, באתרי האינטרנט ובפורומים הייעודים ודברו עם נציג שירות הלקוחות בטלפון. אם רמת השירות נראית לכם מאכזבת, חפשו חברת השכרה אחרת.

יש לבדוק האם החברה מספקת מענה זמין עשרים וארבע שעות ביממה, האם מעניקה שירותי דרך במקרה של תקלה ורכב חלופי בעת הצורך.

פריסת סניפים – כדאי לבדוק מהי פריסת הסניפים של החברה שבחרתם. פריסת סניפים רחבה מאפשרת ללקוח לקחת את המכונית במקום אחד ולהחזיר אתה במקום אחר. אך שימו לב, מספר חברות דורשות תשלום נוסף עבור מימוש האפשרות של החזרת הרכב בסניף אחר.

 

שלב ב –  בדיקה של הצעת המחיר

המחיר של השכרת הרכב מושפע ממשך זמן ההשכרה. ככל שתשכרו מכונית לתקופה יותר ארוכה ההוצאה הסופית תהיה אומנם יקרה יותר, אך המחיר ליום או לשעה יהיה זול יותר, בדיוק כמו שאנחנו קונים מוצר בודד במחיר יקר או מספר גדול של מוצרים במחיר סיטונאי, זול יותר. אם אתם זקוקים לרכב לחמישה ימים, כדאי לכם לבדוק את העלות של השכרת רכב לשבוע ימים. לא אחת תגלו כי השכרת רכב לשבוע זולה יותר מאשר השכרת רכב לחמישה ימים.

מחירי השכרת הרכב מושפעים מסוג הרכב ומגודלו. אם תשכרו רכב קטן, תשלמו מחיר הרבה יותר זול מאשר אם תשכרו רכב גדול או רכב מנהלים יוקרתי.

קיימת אבחנה בין נהג ותיק לבין נהג צעיר. נהגים בגילאי 21 – 24 יידרשו לשלם מחיר גבוה יותר ליום השכרה לעומת נהגים ותיקים ומנוסים. בחברות מסוימות הפער במחירים עלול לעמוד על שלושים אחוז הפרש במחירי ההשכרה ובחברות אחרות המחיר יהיה זהה או בפער נמוך יותר.

שימו לב האם חברת ההשכרה דורשת תוספת מחיר עבור החזרת הרכב בסניף אחר ולא בסניף שבו הרכב נלקח, במיוחד כאשר מדובר בסניפם מרוחקים.

אחרי שאספתם את כל הנתונים בצעו סקר שוק והשוו בין המחירים שדורשות חברות ההשכרה השונות על בסיס נתונים שווים.

 

שלב ג – המפגש עם המכונית

כאשר אתם מגיעים אל משרדי חברת ההשכרה אל תשכחו להביא כרטיס אשראי של הנהג החותם על חוזה ההשכרה ורישיון נהיגה. גם אם אתם משלמים במזומן, חברת ההשכרה תדרוש את פרטי כרטיס האשראי כערבות.

בקשו לראות את המכונית המוצעת לכם עוד לפני חתימת החוזה. שימו לב האם המכונית נקייה מבפנים ומבחוץ. מעבר לכך שנעים יותר לנסוע ברכב נקי וריחני, מצב הניקיון של המכונית מבחינת הניקיון יכול ללמד גם על התחזוקה הטכנית של המכונית. במכונית שמתוחזקת היטב סביר להניח שיהיו פחות בעיות ותקלות והנסיעה בה תהיה יותר חלקה וללא רעשים מטרידים.

שימו לב לשעה שבה אתם שוכרים את המכונית.  אם שכרתם, למשל, את המכונית בשעה חמש אחרי הצהריים, זו תהיה גם השעה שבה יהיה עליכם להחזיר אותה כעבור יום או יותר, לפי פרק הזמן ששכרתם אותה. אם תאחרו, אפילו בשעה, חברות רבות יגבו מכם תשלום כאילו שכרתם את המכונית יום נוסף.

שימו לב למצב מכל הדלק, בדקו אם הוא מלא. ברוב המקרים תידרשו להחזיר את הרכב עם מכל דלק מלא או שתשלמו קנס של כמה מאות שקלים. חברות ההשכרה יגבו מכם מחיר גבוה יותר עבור כל ליטר דלק שיחסר במכל הדלק מאשר אילו הייתם קונים את הדלק בתחנת דלק. לעתים זה עלול להתבטא בפער של עשרות אחוזים לליטר דלק.

בדקו את המכונית מבפנים ומבחוץ. אם יש פגיעות חיצוניות, ציינו אותן בפני נציגי החברה ובדקו שהוא רושם אותן בחוזה ההשכרה. כדאי לכם גם לתעד את הפגיעה ולצלם אותה. כך לא תוכל חברת ההשכרה להטיל עליכם את האשמה בנזק שנגרם למכונית ולחייב אתכם בתשלום הנזקים.

עברו על המערכות השונות של האוטו ובדקו האם אתם יודעים איך לתפעל אותן. מערכות כמו אזעקה, הפעלת המגבים, כיוון אורות, רדיו ועוד.

שימו לב שבתא המטען נמצאים כל האביזרים הנדרשים ואשר רשומים בטופס כמו גלגל רזרבי, משולש, ג'ק להגבהה ואפוד זוהר וכל התוספות שביקשתם ונדרשתם לשלם עליהן.

לפני שאתם חותמים על החוזה, בדקו אותו וקראו גם את האותיות הקטנות. בדקו את הביטוח וודאו שהוא מספק את כל הכיסויים הנחוצים. אם יש בעיות בחוזה, אם השירות של הנציג לא מוצא חן בעינכם ואם יש בעיות נוספות, עדיין לא מאוחר, אל תחתמו על החוזה, אתם יכולים להחליף את חברת ההשכרה.

 

השכרת רכב לשעה – "כבר לא צריך להחזיק פרה בשביל כוס חלב"

הסיבות הן רבות ומגוונות, אחזקת המכונית יקרה והדלק מתייקר, יש בעיית חניה על יד הבית ועוד, המציאות מלמדת שיותר ויותר אנשים בוחרים לוותר על המכונית הפרטית ובשעת הצורך להשתמש בשירות של חברות השכרה המשכירות מכונית לפי שעה.

בישראל פועלות מספר חברות השכרה המציעות רכב להשכרה לפי שעות, במיוחד בערים הגדולות. גם חלק מחברות ההשכרה הוותיקות הצטרפו לטרנד וגם הן מציעות השכרת מכונית לפרקי זמן קצרים במיוחד.

 

איך זה עובד?

הלקוח משלם תשלום חד פעמי לחברת ההשכרה ודמי מינוי חודשיים, גובה דמי המינוי החודשי שונה מחברה לחברה והוא תלוי באינטנסיביות השימוש של כל לקוח.

המכוניות להשכרה פזורות בנקודות שונות בעיר וזמינות בכל רגע ללקוח. הלקוח מקבל כרטיס חכם שפותח את הרכב של החברה. כאשר הוא מעוניין לשכור מכונית עליו להיכנס לאתר האינטרנט של החברה או להתקשר למוקד השירות ולבדוק איזה רכב פנוי נמצא בקרבת המקום שלו, להזמין וללכת לקחת אותו. עם סיום השימוש עליו לעדכן את החברה.

התשלום עבור שכירת הרכב מחושב לפי זמן ההשכרה ולפי מספר הקילומטרים שנסע הלקוח. חברות שונות גובות תעריף נמוך יותר לשכירת רכב בשעות הלילה, מאחת עשרה עד שבע בבוקר ותעריף גבוה יותר בתקופות החגים ובתקופות עומס נוספות.

לסיכום, השכרת רכב זהו פתרון מצוין המתאים לרבים מאתנו, אם תשקיעו זמן ומחשבה ותלמדו איך לבחור את הרכב המתאים ביותר, הנוח ביותר והזול ביותר, ואת החברה הרלוונטית ביותר מבחינתכם, תוכלו להשתמש באופן קבוע בשירותי החברה שאותה בחרתם.

תמונה של קובי ענבר
נשמח לעמוד לשרותכם בכל נושא
השאירו את פרטיכם
ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם
כתבות נוספות בנושא
שלום, אני מעוניינ/ת לייצור קשר עם סוכן ביטוח, אשמח לקבל פרטים.